tgg-logo-duze-poziomKRS: 0000457415

strona internetowa: www.teatrgdyniaglowna.pl

e-mail: teatr@teatrgdyniaglowna.pl

Plac Konstytucji 1, 81-354 Gdynia,

Dworzec PKP Gdynia Główna (peron -1)

 

FUNDACJA „KLINIKA KULTURY” – TEATR GDYNIA GŁÓWNA

Fundacja ‘Klinika Kultury” od przeszło trzech lat prowadzi w Gdyni – Teatr Gdynia Główna. Jest to stosunkowo nowe miejsce rozwoju twórczego mieszczące się w podziemiach Dworca Głównego PKP. To interdyscyplinarny przystanek artystyczny, łączący działania artystyczne związane z teatrem i sztukami wizualnymi. W ciągu przeszło 3 lat funkcjonowania teatru wystawiono w nim 20 premier a działania teatru w siedzibie i poza nią zaangażowały ponad 40 000 odbiorców. Teatr Gdynia Główna był nominowany do Sztormów roku za rok 2014, a jego założycielki do pomorskiej nagrody artystycznej za rok 2014. W 2016 roku zostały nagrodzone nagrodą artystyczną prezydenta miasta Gdyni „Galionem Gdyńskim” w kategorii animacja kultury. Teatr Gdynia Główna szuka inspiracji w literaturze i żywej emocji aktora. Skupiamy wokół siebie artystów, którzy przełamują tradycyjne wyobrażenia o teatrze. Teatr wykorzystuje podziemia Dworca Głównego PKP, ale także gra w przestrzeniach miejskich, by spotykać się z widzem i przyczyniać się do wzrostu wrażliwości na sztukę.

dyrektor artystyczny: Ewa Ignaczak – reżyserka teatralna, scenarzystka, animatorka kultury, absolwentka Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Założycielka Sceny Teatralnej Żak w Gdańsku, Sceny na Piętrze w Elblągu oraz Teatru Stajnia Pegaza, z którym zrealizowała ponad 40 premier. W 2003 roku założyła Sopocką Scenę Off de BICZ. Pomysłodawczyni i organizatorka licznych projektów teatralnych, polskich jak i zagranicznych. Laureatka wielu festiwali w kraju i zagranicą. Dyrektor i współzałożycielka Teatru Gdynia Główna.
dyrektor: Ida Bocian – aktorka, reżyserka, scenarzystka, animatorka kultury. Absolwentka warszawskiej Akademii Teatralnej. Aktorka Teatru Stacja Szamocin, Teatru Stajnia Pegaza, Teatru Off de BICZ oraz Teatru Gdynia Główna. Prezes Fundacji Klinika Kultury, dyrektor i współzałożycielka Teatru Gdynia Główna.

Poza produkcją oraz prezentacją spektakli Teatr Gdynia Główna prowadzi także inne liczne działania jak festiwale, projekty, akcje itp. Oto kilka przykładów:

POCIĄG DO MIASTA – letni, plenerowy festiwal teatralny w przestrzeni miejskiej Gdyni

SŁOWO DO KONTROLI – akcje w komunikacji miejskiej Gdyni

CHÓR CZYTELNIKÓW – kilkutygodniowe warsztaty teatralne z mieszkańcami Gdyni, zakończone czytaniami performatywnymi i pokazami warsztatowymi

PRAKTYKI TEATRALNE– kilkudniowe intensywne warsztaty teatralne dla młodzieży licealnej, zakończone pokazem warsztatowym. Dwie grupy pracują równocześnie z dwoma instruktorami/reżyserami nad tym samym tekstem, poznając warsztat aktorski i samodzielnie próbując interpretować dzieło literackie, które jest podstawą pracy.

LEKCJE TEATRALNE – przedstawienia z repertuaru Teatru Gdynia Główna połączone z wykładami akademickimi dla młodzieży szkolnej.

UCIECZKA FLUCHT – międzynarodowy dokumentalny projekt teatralny na torach kolejowych (2016) – Polsko-niemiecka koprodukcja teatru Das Letzte Kleinod i Teatru Gdynia Główna. Historie o przesiedleniu, migracji, a w końcu o ucieczce przed frontami II wojny światowej stanowią główny kontekst dokumentalnego projektu teatralnego „Ucieczka-Flucht”, realizowanego w wagonach towarowych na dziesięciu dworcach na terenie Polski i Niemiec.

AKCJA/EDUKACJA – EDUKACJA KULTURALNA W TEATRZE GDYNIA GŁÓWNA – projekt toruje drogę do stworzenia miejsca otwartego dla wszystkich – zarówno tych, którzy chcą aktywnie tworzyć sztukę, jak i tych, którzy poprzez teatr chcą pogłębić wiedzę o świecie, literaturze, filozofii, etyce i przede wszystkim o samych sobie. Miejscu temu towarzyszy idea spotkania. Kierunek, w jakim zmierzamy, to rozwijanie pasji, postaw twórczych młodych ludzi i zaproszenie do wspólnej podróży.

GDYNIA – REAKTYWACJA-  to projekt aktywizacji mieszkańców obszarów wytypowanych przez władze Gdyni do rewitalizacji. Inicjatywami podejmowanymi w projekcie, będą działania artystyczne, pobudzające zaangażowanie w życie społeczności lokalnej oraz kształtujące poczucie odpowiedzialności za dobro wspólne. Poprzez udział w trwających od lutego do grudnia 2017 różnorodnych warsztatach teatralnych, 250 uczestników – mieszkańców dzielnic Babie Doły, Chylonia, Leszczynki, Oksywie i Witomino będzie mogło stać się świadomymi i czynnymi uczestnikami działań rewitalizacyjnych, a także współautorami i ambasadorami zmian w swoich społecznościach.

TEATR NADAJE NA WITOMINO – Chcemy, aby projekt był przestrzenią swobodnego przepływu sztuki pomiędzy twórcami i publicznością, miejscem konfrontacji myśli z żywą materią ludzką. Chcemy zderzyć sztukę z życiem i przy pomocy żywych ludzi, żywym ludziom (widzom) mówić o tym, co niepokojące, budzące zachwyt, ciekawość, przygnębienie i radość w otaczającej nas rzeczywistości. Niech ten projekt stanie się dowodem na to, że sztuka wciąż odgrywa w naszym życiu ważną rolę, kreując nas samych i nasze otoczenie na nowo.

 

 

Teatr Gdynia Główna

Plac Konstytucji 1, 81-354 Gdynia,

Dworzec PKP Gdynia Główna (peron -1)

www.teatrgdyniaglowna.pl

www.facebook.com/TeatrGdyniaGlowna

tel. 58 351 15 12

kom. 600 306 634; 600 306 632

teatr@teatrgdyniaglowna.pl

; ;