ogrody2

Cztery polskie miasta, kilkuset zaangażowanych mieszkańców i niemal kilkaset metrów kwadratowych dodatkowej zieleni w miastach – to efekty pierwszych tygodni programu pilotażowego „Nasz Ogród Społeczny”, realizowanego przez Green Cross Poland. Teraz organizacja wraz z partnerami otwiera akcję dla wszystkich mieszkańców, którzy chcą upiększać swoje podwórka, tworząc zielone rabaty i warzywniki oraz uczyć się partycypacji społecznej i mieć realny wpływ na zmianę otoczenia.

Wspólna praca

Pionierskie ogrody społecznościowe w ramach programu zostały już uruchomione i z sukcesem funkcjonują w Rudzie Śląskiej oraz w Gdańsku. W październiku pierwsze rośliny posadzą mieszkańcy Warszawy i Gorzowa Wielkopolskiego. W prace nad powstawaniem gorzowskiego ogrodu społecznościowego zaangażowali się mieszkańcy pobliskiego osiedla, którzy sami zainicjowali już pierwsze zmiany. Na niezagospodarowanej przestrzeni między blokami grupa sąsiedzka własnoręcznie zbudowała piaskownicę oraz ławki, jak również przygotowała specjalne miejsce do wspólnego grillowania.

Wspólna praca lokalnej społeczności nad zmianą otoczenia pomaga również zrewitalizować osiedle Kaufhaus – byłą kolonię robotniczą w Rudzie Śląskiej. W akcji bierze udział kilkadziesiąt osób: przedstawicieli pobliskiego osiedla, podopiecznych osiedlowej świetlicy, dzieci i ich rodziców z rudzkiej Świetlicy Socjoterapeutycznej Nowy Bytom – Kaufhaus oraz lokalne stowarzyszenie emerytów.

„Dzięki wspólnej pracy oddamy do użytku przyjazne wszystkim zielone miejsce spotkań, z którego będą mogli korzystać zarówno dorośli jak i dzieci. Będzie to ogród międzypokoleniowy” – mówi Michał Adamczyk, lider grupy, przedstawiciel Urzędu Miasta Ruda Śląska.

więcej na stronie internetowej