_1287410560472

Członkowie Stowarzyszenia Świętego Walentego i innych klubów zrzeszających osoby dotknięte chorobą psychiczną, w dniach 12-15 lutego 2016 r. odwiedzą pacjentów i pracowników zamkniętych i dziennych oddziałów psychiatrycznych wręczając im róże. Stowarzyszenie, działające w ramach Pomorskiej Koalicji na Rzecz Zdrowia Psychicznego, już od 6 lat już lat organizuje akcję „Róża od Świętego Walentego”.

Zbliżają się walentynki, zaimportowane jakiś czas temu z USA święto zakochanych. Nie wszyscy jednak wiedzą, żeŚwięty Walenty jest nie tylko patronem zakochanych, ale i chorych psychicznie. Osoby z kryzysami psychicznym, ich problemy i potrzeby nie budzą zainteresowania współczesnego  społeczeństwa, a interesy osób dotkniętych chorobą psychiczną spychane są na margines społecznych zjawisk.

Walentynki, święto ich patrona, jest szczególną okazją, aby o nich przypomnieć. Stowarzyszenie Świętego Walentego, działające w ramach Pomorskiej Koalicji na Rzecz Zdrowia Psychicznego, od 6 lat organizuje akcję„Róża od Świętego Walentego”.

Zainicjowana przez stowarzyszenie akcja dzięki wsparciu i finansowej pomocy organizacji i instytucji zrzeszonych w Pomorskiej Koalicji po raz drugi przeprowadzona zostanie na terenie całego Trójmiasta.

Dla pacjentów, często osamotnionych i rzadko odwiedzanych przez bliskich i znajomych, akcja jest nie tylko miłym dowodem pamięci, ale również wydarzeniem, które wyrywa ich choćby na moment ze społecznej izolacji.

Możliwość bezpośredniego kontaktu członków stowarzyszenia z pacjentami oddziałów psychiatrycznych w trakcie  akcji „Róża…” jest również okazją do wzajemnej wymiany doświadczeń i konkretnej informacji o klubach samopomocy, stowarzyszeniach pacjentów i działalności poszczególnych, istniejących już instytucji opieki ambulatoryjnej.

Drobny gest sympatii, wręczona róża, ciepła rozmowa z ludźmi jakże często pozostawionymi samym sobie w zmaganiach z kryzysem psychicznym, budzi w nich nadzieję na możliwość wyzdrowienia i uzyskanie wsparcia w procesie zdrowienia.

Dla wielu z nich walentynkowe spotkania są również zalążkiem wiary w odnalezienie swojego miejsca w społeczeństwie, uzyskania pełnej, społecznej akceptacji umożliwiającej realizację swoich życiowych celów. Społeczna akceptacja jest niezbędna do podjęcia pracy zawodowej, do nawiązania związków partnerskich, do znalezienia lub odzyskania miejsca w rodzinie.

Akcja „Róża…” przeprowadzana w walentynki, święto zakochanych, pokazuje, że chorzy psychicznie –  podobnie jak wszyscy inni ludzie – mają prawo do miłości, że jej potrzebują, że chcą i potrafią obdarzać nią innych.

Można im w tym pomóc. Organizacja akcji wymaga zakupu ok. 800 róż, zaangażowania wolontariuszy w przygotowanie i dekorację róż oraz ich wręczanie w Trójmieście. Koszt jednej róży to ok. złotówka.  

Osoby, organizacje i instytucje pragnące wesprzeć lub uczestniczyć w akcja „Róża od Świętego Walentego” mogą się zgłaszać do lokalnych koordynatorów:

Jeżeli ktoś chce wesprzeć finansowo akcję „Róża od Świętego Walentego”, tu znajdzie szczegółowe informacje:strona Stowarzyszenia Świętego Walentego

Do realizacji akcji organizatorzy zapraszają również osoby, organizacje i instytucje działające na terenie innych miejscowości województwa pomorskiego.

Organizatorzy:
► Stowarzyszenie św. Walentego
Zrzesza osoby, które same doświadczyły kryzysu psychicznego, postawiło sobie za cel walkę ze stygmatyzacją chorych psychicznie i z pokutującymi ciągle jeszcze w społeczeństwie mitami na temat przebiegu chorób psychicznych. Działalność stowarzyszenia jest także próbą poprawy istniejącej, ale całkowicie niewystarczającej psychiatrycznej opieki ambulatoryjnej po zakończeniu terapii stacjonarnej.

Kontakt:
ul. Chrobrego 56, Gdańsk-Wrzeszcz, tel.  503 681 273
swietywalenty.gda@gmail.com
www.swietywalenty.pl

Za: pomorskie.eu