logo-fundacji-swietego-mikolaja

IKEA po raz kolejny daje szansę uczniom zaangażowanym w działania na rzecz lokalnej społeczności. W konkursie grantowym, w ramach programu „Na Rodzinę Można Liczyć”, firma wesprze realizację najciekawszych projektów społecznych. Stypendyści IKEA mogą zgłaszać swoje pomysły do 20 listopada. Autorzy najlepszych otrzymają dofinansowanie na ich przeprowadzenie.

Tegoroczna edycja programu IKEA i Fundacji Świętego Mikołaja „Na Rodzinę Można Liczyć”, oprócz wspierania zdolnych uczniów, będzie w sposób szczególny zachęcać ich do zaangażowania się w życie swoich społeczności. Stypendyści wezmą udział w konkursie na realizację autorskich projektów społecznych, które mają szansę odpowiedzieć na lokalne potrzeby mieszkańców.

„Efekty dotychczasowych projektów pozytywnie nas zaskoczyły. Uczniowie wykazali się pomysłowością, ale przede wszystkich zaangażowaniem i wrażliwością na potrzeby swoich społeczności. W ramach projektów pomagali potrzebującym rodzinom z dziećmi, zadbali o seniorów. Pomyśleli również o środowisku i edukacji ekologicznej. Stypendyści doskonale sprawdzili się w roli społecznych liderów, którzy potrafią włączyć do wspólnego działania wolontariuszy i mieszkańców. Właśnie takich młodych ludzi, biorących odpowiedzialność za swoje otoczenie wspieramy.” – mówi Katarzyna Dulko-Gaszyna, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju, IKEA Retail w Polsce.

W konkursie grantowym można zgłaszać projekty w jednej z czterech kategorii: edukacyjnej, pomocowej, proekologicznej oraz zagospodarowania przestrzeni lokalnej. Zwycięzcy 10 najciekawszych pomysłów otrzymają granty w wysokości do 5000 zł na realizację projektu. Nowością będzie indywidualne wsparcie tutora. Każdy z zespołów będzie mógł liczyć na pomoc opiekuna, który podzieli się swoim know-how i będzie czuwał nad przebiegiem projektu. Trzy zespoły projektowe, które uzyskają najlepsze efekty swoich działań, otrzymają również nagrody finansowe przeznaczone na cele edukacyjne i rozwój osobisty.

„W konkursie stawiamy na pomysły, które są innowacyjne, a jednocześnie odpowiadają rzeczywistym potrzebom lokalnej społeczności. Chcemy wyróżnić projekty, które tematyką i zasięgiem mogą spowodować realne i trwałe zmiany w najbliższym otoczeniu stypendystów. Wiemy, że jest to możliwe, właśnie dzięki takim inicjatywom.” – mówi Joanna Miszkiel, koordynatorka programu „Na Rodzinę Można Liczyć” w Fundacji Świętego Mikołaja.

W poprzedniej edycji wyróżnionych zostało pięć projektów. Najwyższe oceny otrzymała inicjatywa uczniów z Wałbrzycha„Wspólne haftowanie – słodkie wypiekanie”, a na drugim i trzecim miejscu znalazły się projekty „Zdrowe życie, fajne życie, Twoje życie – rusz się Człowieku” uczennic z Dębna oraz „Młodzi dla seniorów, seniorzy dla młodych” z Zakliczyna.

Relacje z projektów zeszłorocznej edycji konkursu grantowego dostępne są na stronie IKEA.pl/Stypendia.

Program „Na Rodzinę Można Liczyć” organizowany przez IKEA oraz Fundację Świętego Mikołaja trwa od 2012 roku, a dzięki wszystkim pięciu edycjom udało się zebrać fundusze na aż 729 stypendiów dla uczniów z blisko 200 szkół. Co roku wsparcie otrzymują zdolni i zaangażowani społecznie uczniowie, których sytuacja finansowa nie pozwala na rozwijanie pasji i zainteresowań.

Nazwa marki IKEA to akronim – skrót utworzony z pierwszych liter imienia, nazwiska oraz nazw farmy i parafii, skąd pochodzi założyciel firmy (Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd).

O IKEA

Celem IKEA jest tworzenie lepszego codziennego życia dla wielu ludzi. Oferujemy dobre wzornictwo i funkcjonalne meble w przystępnej cenie. Dbamy o zrównoważony rozwój, realizując strategię People & Planet Positive.

IKEA jest godną zaufania, stabilną finansowo i stale rozwijającą się firmą. Grupa IKEA w Polsce posiada obecnie dziewięć sklepów, które w roku finansowym 2015 odwiedziło 24 miliony osób. Ponadto, poprzez IKEA Centres Poland S.A., firma zbudowała i zarządza ośmioma parkami oraz centrami handlowymi. W Jarostach koło Piotrkowa Trybunalskiego zlokalizowane jest Regionalne Centrum Dystrybucyjne, które obsługuje sklepy IKEA w Polsce, Czechach, Słowacji, Rumunii, Bułgarii i na Węgrzech. Ponadto Grupa IKEA zainwestowała w sześć farm wiatrowych, dzięki czemu obecnie wytwarzamy tyle energii z odnawialnych źródeł, ile sami zużywamy na terenie Polski.

O Fundacji Świętego Mikołaja

Fundacja Świętego Mikołaja działa od 2002 roku (www.mikolaj.org.pl). Wcześniej, od 1998 roku, istniała jako nieformalna grupa przyjaciół. Obecnie jej działalność skupia się na fundowaniu stypendiów dla zdolnych dzieci z niezamożnych rodzin (program „Stypendia św. Mikołaja”). Przez 18 lat funkcjonowania przeprowadziła blisko 40 kampanii społecznych, wspomagając ok. 8 tys. młodych ludzi. Wsparciem obejmowała m.in. rodzinne domy dziecka i samotne matki. Fundacja Świętego Mikołaja jest laureatem Europejskiej Nagrody Obywatelskiej 2011, nagrody Ubi Caritas 2008, TOTUS 2006 oraz Pro Publico Bono 2005. Otrzymała także wyróżnienie Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania w 2008 roku.

Więcej o Fundacji Świętego Mikołaja: www.mikolaj.org.pl

Za: NGO