rece-trzymaja-wyciety-z-papieru-lancuszek-czerwonych-sercWielkie święto sportu, zdrowia i rekreacji odbędzie się w Gdyni w niedzielę, 25 września 2016 r. Z okazji Światowego Dnia Serca na osoby w każdym wieku czekać będzie wiele bezpłatnych atrakcj. Dla najmłodszych będą zabawy festynowe, zaś dla starszych zajęcia ruchowe oraz specjalne stanowiska medyczne, gdzie będzie można się przebadać i sprawdzić stan swojego zdrowia.

Na gości, którzy tego dnia pojawia się przy al. Topolowej czekać będą stanowiska z bogatą ofertą:

KrewAktywni
Europejska Fundacja KrewAktywni zajmuje się promocją profilaktyki zdrowotnej oraz utrwalaniu prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia. Drugim głównym obszarem działania jest promocja ratownictwa oraz prowadzenie szkoleń pierwszej pomocy przedmedycznej i medycznej.

Na stanowisku fundacji stać będzie ambulans do poboru krwi. Wykonać będzie można badanie poziomu glukozy we krwi, badanie ciśnienia tętniczego, saturacji. Prowadzona będzie nauka pierwszej pomocy przedmedycznej oraz rejestracja potencjalnych dawców szpiku. Będzie można również spróbować masażu klasycznego. Wszystkie czynności będą wykonywane przez dyplomowanych ratowników medycznych oraz dyplomowanych masażystów.

Biblioteka Miejska w Gdyni
Kolejnymi atrakcjami będą punkt bookcrossingowy oraz bibliorower, czyli mobilna biblioteka. Na stanowisku będzie można poczytać książki (ponad 300 tytułów), a także wymienić. Każdy będzie mógł zabrać dowolną książkę i przynieść w zamian swoją w dowolnym terminie do dowolnej biblioteki w Gdyni.

Jumpcity
Będzie trampolina dostępna dla każdego, za darmo. Trenerzy pomogą w nauczeniu się podstawowych akrobacji oraz zadbają o to, by każdy uczestnik przekonał się, że skakanie na trampolinach to idealny sposób na spędzanie wolnego czasu oraz dbanie o swoją kondycję fizyczną.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna W Gdyni
Tu będzie można wykonać badania poziom cukru we krwi, ciśnienia tętniczego, CO w wydychanym powietrzu (dla osób palących), masy ciała oraz obliczyć BMI. Ponadto prowadzone będzie poradnictwo i dystrybucja materiałów edukacyjnych z profilaktyki uzależnień oraz profilaktyki nowotworowej.

COMS
Na stanowisku Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej eksperci przeprowadzą badania elektrokardiograficzne (EKG), analizę oceny ryzyka sercowo-naczyniowego, pomiary ciśnienia tętniczego, zawartości tkanki tłuszczowej, wskaźnika BMI. Uzyskane wyniki będzie można skonsultować z lekarzami, aby właściwie wykreślić indywidualne ryzyko sercowo-naczyniowe. Będzie też okazja do wykonania próby harwardzkiej, która pozwoli określić wydolność fizyczną.

Szpitale Wojewódzkie w Gdyni
Szpital Morski im. PCK oraz Szpital św. Wincentego a Paulo zapraszają na bezpłatne badania pomiaru glukozy, ciśnienia, utlenowania krwi pulsoksymetrem, a także na pokazy resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Im szybciej choroba zostanie zdiagnozowana, tym łatwiej ją wyleczyć. W Światowy Dzień Serca zatroszczmy się o nasze serca!

Luxmed
Na stanowisku czekać będą anatomiczne fantomy piersi, na których specjaliści będą uczyć, jak prawidłowo wykonać samobadanie piersi. Przygotowane zostaną również ulotki związane z profilaktyką raka piersi.

Polska Szkoła Masażu Shantala
Polska Szkoła Masażu Shantala z Gdańska jest twórcą systemu nauczania instruktorów tego masażu w Polsce. Polega on na wykonywaniu masażu dziecku przez rodzica. Przedstawiciele szkoły wyjaśnią, na czym dokładnie polega masaż Shantala, by w każdej rodzinie mógł być praktykowany, z korzyścią dla dziecka i rodziców.  Na godzinę 12.00 zaplanowany jest piętnastominutowy pokaz, podczas którego zaprezentowana zostanie cała sekwencja masażu. Mamy i ojcowie będą mieli również możliwość samodzielnie spróbować masowania swoich pociech pod okiem instruktorki.  Na miejscu będzie można kupić CD z muzyką do masażu oraz umówić się z instruktorką na lekcje indywidualne.

Synexus
W związku ze Światowym Dniem Serca Centrum Medyczne Synexus organizuje kampanię „Wspólnie w trosce o SERCE”. Chodzi o zwrócenie uwagi Polaków na potrzebę kontroli stanu zdrowia – szczególnie chorób kardiologicznych oraz przyczynienie się do wzrostu świadomości na temat chorób sercowo-naczyniowych, by przeciwdziałać odległym skutkom tych chorób. Osoby, które przeszły zawał, udar, są po zabiegach na naczyniach oraz osoby szczególnie narażone na choroby krążenia będą mogły skorzystać z bezpłatnego pakietu kontroli kardiologicznej w przychodni Synexus w Gdyni.

Natomiast wszyscy, którzy zgłoszą się do stanowiska Synexus podczas festynu, będą mogli bezpłatnie zbadać poziom glukozy oraz ciśnienie krwi. Na miejscu prowadzone będą również zapisy na bezpłatne badania.

Experyment
Edukatorzy z Centrum Nauki Experyment w Gdyni zapraszają do wspólnego odkrywania tajemnic naszego serca. Czy wiecie, w jaki sposób krew krąży w sercu i dlaczego zbudowane jest ono z dwóch komór i dwóch przedsionków? Odpowiedzi będą czekać na stanowisku Experymentu, gdzie wspólnie eksplorować będzie można „labirynty” małego i dużego obiegu krwi. Nie zabraknie modelu serca w 3D oraz innych eksponatów, które przybliżą fascynującą budowę układu krwionośnego. Wspólnymi siłami przygotowane zostaną pamiątkowy plakat oraz oryginalne zakładki do książek, które na co dzień przypominać będą o wspólnej zabawie podczas wydarzenia oraz o tym, jak ważne jest dbanie o nasze serca.

***

Oprócz atrakcji na stoiskach, w godz. 11.00-14.00 odbędzie się maraton zumby, który poprowadzi m.in. Monika Tran Van, pedagog specjalny, instruktorka Zumba® Fitness, Zumba Kids & Kids Junior®, instruktorka Fitness, posiadająca B klasę w Tańcach Latynoamerykańskich. Monika Tran Van jest instruktorką Gdyńskiego Poruszenia oraz założycielką firmy MTV Dance Fit. Na co dzień prowadzi zajęcia taneczne z dziećmi w przedszkolach i szkołach, a popołudniami również z dorosłymi w klubach fitness oraz w Gdyńskim Centrum Sportu.

Po godz. 14.00 sceną zawładną instruktorzy kolejnych zajęć. Fit&Funky™ jest kompleksowym programem tanecznym, który zawiera wszystkie elementy zbilansowanego treningu. Łączy w sobie kroki taneczne, ćwiczenia z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała zawarte w choreografiach i korzystny dla naszych ciał stretching, co daje razem idealny pakiet treningowy. Fit&Funky™ jest efektywne, dostarcza świetną zabawę i szybko uzależnia.

Festyn z okazji Światowego Dnia Serca

  • 25 września 2016 r.
  • godz. 10.00-15.00
  • al. Topolowa przy bulwarze Nadmorskim w Gdyni
  • wstęp wolny

gdynia_dzien_serca_a2

Za: pomorskie.eu