Serdecznie zapraszamy osoby działające w pomorskich organizacjach pozarządowych, lokalnych aktywistów, aktywistki na warsztaty w ramach Akademii Active Citizens:

Myślenie wizualne

22- 23 września 2018 r. (sobota-niedziela), godziny 10.00-17.00 (sobota) i 10.00-15.00 (niedziela) w Gdańsku

Zapisy odbywają się przy pomocy formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie www.ikm.gda.pl. Formularz należy odesłać do 16.09.2018 r. na adres anna.urbanczyk@ikm.gda.pl  lub w formie papierowej dostarczyć pod adres:

 

Anna Urbańczyk

Instytut Kultury Miejskiej

Długi Targ 39/40

80-830 Gdańsk

Numer faxu: 58 760 72 15

 

Liczba miejsc jest ograniczona do 18 osób. Potwierdzenie udziału w warsztatach osoby zakwalifikowane otrzymają do dnia 18.09. 2018 r.

Wstęp wolny

Serdecznie zapraszamy!

Warsztaty mają przygotować osoby uczestniczące do prawidłowego wykorzystania Myślenia wizualnego – sketchnotingu w codziennym życiu, w nauce, pracy, z dziećmi, w rodzinie. Są  wspaniałym pomocnikiem przy tworzeniu plakatów, ogłoszeń, prowadzenia warsztatów i zebrań, podczas nauki, pomocy dzieciom w nauce, ale też rozwinięciu własnych ukrytych talentów. Odnalezieniu pasji i radości z tworzenia czegoś, co upiększy nasze miejsce pracy , dom, itp. Na warsztatach nauczymy się tworzyć obrazy motywacyjne, plakaty, notatki, zahaczymy o  współczesną kaligrafię.

Cel szkolenia:

– zapoznanie się z podstawowymi zagadkami i zasadami myślenia wizualnego,

– nauka tworzenia plakatów, notatek z konferencji, spotkań, notatek szkolnych, tworzenia obrazów motywacyjnych itp.,

– nauka  współczesnej kaligrafii,

– pogłębienie wiary w siebie i swoje możliwości twórcze,

– odnalezienie pasji i ukrytych talentów.

Metodologia:

– warsztaty, gry indywidualne i grupowe, rozwiązywanie zadań, mini-wykład, dyskusja.

Osoba prowadząca:

Vitezslava Hoffmann – nauczycielka SP nr 82 w Gdańsku, absolwentka Uniwersytetu Masaryka w Brnie w Czechach. Liderka i trenerka grupy Myślenie wizualne w centrum doszkalania nauczycieli Kreatywna Pedagogika w Gdańsku. Sketchnoterka i facylitatorka na konferencjach edukacyjnych, ilustratorka projektu edukacyjnego FitEdukacja, Edunews. Ilustratorka książek i poradników dla dzieci oraz związanych ze sportem. Autorka innowacji pedagogicznej „Myślenie wizualne – nauka tworzenia notatek w szkole”, autorka projektów dla świetlicy szkolnej. Moderatorka grupy „Myślenie wizualne w edukacji” na Facebooku. Autorka fiszek pomocnych do nauki języka czeskiego i nie tylko. Lektorka i  tłumaczka języka czeskiego,  doceniona w roku 2017 nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska za edukację.

Posiada certyfikat z Mind mapingu i Myślenia wizualnego. Ukończyła kurs tworzenia map myśli w edukacji i biznesie u Tony Buzana.

Zajmuje się prowadzeniem szkoleń nauczycieli i nauczycielek z sketchnotingu. Uczy, w jaki sposób mogą lepiej przekazać wiedzę swoim podopiecznym, jak tworzyć pomoce dydaktyczne. Uczniów i uczennice uczy, w jaki sposób tworzyć notatki i wykorzystywać potencjał swojego mózgu. Osobom nie związanym z edukacją pokazuje możliwości wykorzystania zapisu za pomocą obrazów w pracy, na konferencjach, w doszkalaniu się. Co jest najistotniejsze, pomaga uwierzyć w siebie, że „Rysować każdy może”, odkryć ukryte talenty, oraz stwarzać piękniejsze środowisko wokół nas. Na warsztatach każdy może poczuć radość z na nowo obudzonej części mózgu odpowiadającej za radość, emocje oraz piękno.

 

O Myśleniu wizualnym:

Myślenie  wizualne – sketchnoting w języku angielskim, jest bardzo znaną nowoczesną metodą zapisu treści za pomocą połączenia obrazu i słowa. Jest rozszerzeniem sposobu zapisu za pomocą map myśli, ale uzyskuje zupełnie inny, nowy, głębszy wymiar. Za pomocą prostych ikon, których tworzenie jest bardzo łatwe, zapisujemy notatki z warsztatów, konferencji, spotkania w pracy, lekcji. Z takich notatek lepiej się uczymy. Możemy też tworzyć nietuzinkowe spersonalizowane kartki urodzinowe, obrazy motywacyjne. To wszystko po to, by łatwiej zapamiętać, zrozumieć i koncentrować się na różnego rodzaju wydarzeniach, gdzie potrzebne jest skupienie.

Szkolenie będzie polegało na wstępnym zapoznaniu się z tym, w jaki sposób działa nasz mózg, jak wykorzystać jego możliwości. Następnym, już praktycznym, krokiem będzie nauka podstawowych ikon, zasad. Wszystko przeplatane będzie grami, nie tylko dla nauki, ale też o charakterze integracyjnym i pokazanie, w jaki sposób sketchnoting można włączyć do życia towarzyskiego.

Po szkoleniu uczestnicy i uczestniczki będą potrafili notować, tworzyć kartki urodzinowe oraz obrazy motywacyjne.

Akademia Active Citizens to projekt wzmacniający kompetencje zarządzania organizacjami i zmianą społeczną w różnorodnym świecie, realizowany przez Instytut Kultury Miejskiej i British Council.

Akademia powstała w odpowiedzi na potrzeby edukacyjne pomorskich organizacji pozarządowych zgłaszane w  czasie  projektu Active Citizens. Dlatego pierwszeństwo w rekrutacji będą mieć absolwenci i absolwentki pomorskich edycji programu Active Citizens Aktywna Społeczność.

W czasie warsztatów przewidziane są przerwy kawowe i wegański obiad – w sobotę.

 

Formularz zgłoszeniowy