Dzisiaj skupimy się na łączeniu spółdzielni socjalnych. Kontynuujemy temat możliwości zakończenia działalności przez spółdzielnię socjalną. Jedną z opcji jest tutaj połączenie z inną spółdzielnią. Jak to zrobić i na co zwrócić uwagę?

Łączenie spółdzielni socjalnych – uwagi wstępne

Na początek przypominam, że zgodnie z ustawą spółdzielnia socjalna może się połączyć tylko z inną spółdzielnią socjalną. Druga sprawa, że co prawda mówimy o łączeniu spółdzielni, ale tak naprawdę mamy do czynienia z przejęciem jednej spółdzielni (przejmowanej) przez drugą (przejmującą).

Zwykle będzie to miało miejsce wtedy, gdy tego rodzaju połączenie przyniesie dodatkowe korzyści członkom łączących się spółdzielni poprzez efekt skali, czy efekt synergii. Może być też jednak rozwiązaniem w sytuacji, gdy część osób nie chce już prowadzić spółdzielni przejmowanej i nie jest ona w stanie kontynuować działalności. Z jakich etapów składa się cały proces? Po kolei:

Ustalenie daty połączenia spółdzielni

W pierwszej kolejności spółdzielnie muszą ustalić jaki dzień będzie dniem połączenia. Jest to istotne o tyle, że na ten dzień należy przygotować sprawozdania finansowe (bilans, rachunek wyników, informacja dodatkowa) łączących się spółdzielni.

Czytaj dalej

; ;