rkbnplain

Setki urlopowiczów, korzystających z pogody, a wśród nich wyróżniający się w tłumie czarny namiot. Rusza trzecia edycja Letniej Akcji Edukacyjnej kampanii Rakoobrona. Do 28 sierpnia 2016 r. na plaży Gdynia Śródmieście lekarze dermatolodzy będą przeprowadzali bezpłatne badania znamion. Celem projektu jest popularyzacja profilaktyki oraz diagnostyka nowotworów skóry.

Kąpiele słoneczne to nie tylko złotobrązowa opalenizna i spora dawka witaminy D, ale także szkodliwe promieniowanie UVA i UVB, ryzyko poparzeń oraz wystąpienia czerniaka złośliwego. Wiedzą o tym organizatorzy ogólnopolskiego programu Rakoobrona i dlatego już po raz trzeci przeprowadzają Letnią Akcję Edukacyjną, zwracając uwagę Polaków na konieczność świadomego przebywania na słońcu, a także umożliwiając bezpłatne przebadanie znamion.

Również w tym roku nie zapominamy o plażowiczach i powracamy nad Bałtyk, by zachęcać do profilaktyki czerniaka złośliwego – nowotworu, który może być widoczny gołym okiem, a jego wczesne wykrycie daje 90 proc. szans na wyleczenie – mówi Katarzyna Galewska z kampanii Rakoobrona. – Dostrzegając, jak dużą popularnością cieszyła się nasza akcja w poprzednich latach, gdy z konsultacji z dermatologiem skorzystało ponad 1300 osób, postanowiliśmy wydłużyć nasz pobyt nad morzem. W tym roku oferujemy plażowiczom bezpłatne badania dermatoskopowe aż do 28 sierpnia.  

Z konsultacji z dermatologiem będzie mógł skorzystać każdy, kto w godz. 11.00-16.00 przyjdzie na plażę miejską w Gdyni do czarnego namiotu kampanii. Badanie znamion przeprowadzą lekarze z Katedry i Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – partnera Letniej Akcji Edukacyjnej RKBN. Oprócz skorzystania z porady specjalisty, osoby, które odwiedzą namiot Rakoobrony, otrzymają ulotki informacyjne, będą mogły sprawdzić swój stan wiedzy na temat czerniaka złośliwego wypełniając krótką ankietę, odpocząć na leżakach, a także porozmawiać z organizatorami kampanii o profilaktyce onkologicznej.

Letnia Akcja Edukacyjna Rakoobrona

  • do 28 sierpnia 2016 r.
  • codziennie w godz. 11.00-16.00
  • plaża Gdynia Śródmieście

Więcej informacji na temat kampanii znajduje się na stronie internetowej Rakoobrona

Za: pomorskie.eu