Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zaprasza szkoły wyższe, organizacje pozarządowe bądź partnerstwa szkół wyższych z organizacjami pozarządowymi do udziału w otwartym konkursie o zlecenie realizacji wsparcia osób niepełnosprawnych posiadających wykształcenie wyższe lub realizujące ostatni rok nauki w szkole wyższej, przewidzianego w ramach pilotażowego programu „Absolwent”. Wnioski należy składać do 30 czerwca 2017 r.

Warunkiem podejmowania decyzji finansowych w ramach konkursu jest posiadanie przez PFRON, w planie finansowym PFRON na 2017 rok, środków finansowych na realizację programu.

Podstawą prawną uruchomienia i realizacji programu jest art. 51 ust. 3 pkt 3 w związku z art. 47 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 2046, z późn. zm.).

I. Cel konkursu

Podniesienie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych posiadających wyższe wykształcenie.

II. Cele szczegółowe

  1. zaplanowanie i wdrożenie indywidualnej ścieżki kariery zawodowej dla 2000 osób niepełnosprawnych, będących beneficjentami ostatecznymi programu;
  2. wzrost kwalifikacji zawodowych 1600 osób niepełnosprawnych, będących beneficjentami ostatecznymi programu;
  3. zatrudnienie lub samozatrudnienie 800 osób niepełnosprawnych, będących beneficjentami ostatecznymi programu;

w każdym okresie finansowania.

III. Podmioty uprawnione do składania wniosków

  1. Podmiotami uprawnionymi do składania wniosków w ramach konkursu są:
    1. szkoły wyższe – publiczne lub niepubliczne szkoły wyższe utworzone zgodnie z ustawą z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2012 r. poz. 572, z późn. zm.), a także szkoły wyższe i wyższe seminaria duchowne prowadzone przez Kościół Katolicki lub inne kościoły i związki wyznaniowe;
    2. organizacje pozarządowe, o których mowa w art. 2 pkt 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 2046, ze zm.);

które podejmą współpracę z pracodawcami oraz WUP i/lub PUP oraz PCPR, i korzystają lub będą korzystać z istniejących w tych instytucjach instrumentów i narzędzi wsparcia służących aktywizacji zawodowej studentów i/lub absolwentów,

z zastrzeżeniem postanowień ust. 2 – 6.

  1. Warunkiem składania wniosków w ramach pilotażowego programu „ABSOLWENT” przez podmioty, o których mowa w ust. 1 pkt 2, jest:
    1. posiadanie statutowego zapisu o prowadzeniu działań na rzecz osób niepełnosprawnych;
    2. prowadzenie działalności na rzecz osób niepełnosprawnych przez okres co najmniej 2 lat (licząc wstecz od daty ogłoszenia konkursu),

z zastrzeżeniem, iż w przypadku wniosku wspólnego złożonego przez m.in. dwie lub więcej organizacje pozarządowe ww. warunki weryfikowane są w odniesieniu do każdego z Wnioskodawców.

  1. W przypadku terenowych jednostek organizacyjnych organizacji pozarządowej, które nie posiadają osobowości prawnej (np. koła, oddziały), Wnioskodawcą jest zarząd główny tej organizacji. Zarząd główny organizacji pozarządowej nie może występować w imieniu terenowych jednostek organizacyjnych tej organizacji, które posiadają osobowość prawną.
  2. Podmioty wskazane w ust. 1 mogą złożyć wniosek wspólny. Na etapie składania wniosku Wnioskodawców, którzy składają wniosek wspólny, musi wiązać Umowa określająca zakres świadczeń Wnioskodawców składających się na realizację projektu. W przedmiotowej umowie musi zostać wskazany Wnioskodawca Lider.
  3. Warunkiem uczestnictwa w programie, w tym warunkiem uzyskania pomocy finansowej w ramach programu, jest nieposiadanie wymagalnych zobowiązań wobec:
    1. PFRON, w tym nieposiadanie zaległości w obowiązkowych wpłatach na PFRON;
    2. Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i/lub Urzędu Skarbowego;
    3. innych organów i instytucji wykonujących zadania z zakresu administracji publicznej, w tym wobec jednostek samorządu terytorialnego.
  4. W przypadku wniosku wspólnego warunki wskazane w ust. 5 weryfikowane są w odniesieniu do każdego z Wnioskodawców.
  5. Z udziału w konkursie wykluczone są podmioty:
    1. w związku z działalnością których, lub działalnością podmiotów z nimi powiązanych, wszczęte zostało postępowanie przygotowawcze na warunkach i zasadach określonych w kodeksie postępowania karnego;
    2. które w przeszłości, były stroną umowy zawartej z PFRON i rozwiązanej z przyczyn leżących po ich stronie – wykluczenie obowiązuje w ciągu 3 lat, licząc od dnia, w którym wygasło zobowiązanie wobec PFRON;
    3. w których funkcje członków zarządu lub organów uprawnionych do reprezentowania organizacji pełnią osoby, które zostały skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwa ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwa skarbowe;
    4. które w okresie ostatnich 3 lat (licząc od daty ogłoszenia konkursu) nierzetelnie wykonywały zobowiązania wynikające z umów zawartych z PFRON (w tym nierzetelnie i nieterminowo rozliczały środki PFRON).

IV. Rodzaje zadań, których dotyczy konkurs

  1. W ramach konkursu mogą być zgłaszane projekty dotyczące obszarów wsparcia, o których mowa w rozdziale VIII programu, tj.:
    1. obszar A – zaplanowanie i wdrożenie indywidualnej ścieżki kariery zawodowej;
    2. obszar B – podnoszenie kwalifikacji zawodowych:
      1. zadanie 1 – zdobycie uprawnień zawodowych,
      2. zadanie 2 – ukończenie kursów i szkoleń zawodowych i specjalizacyjnych,
      3. zadanie 3 – odbycie stażu aktywizacyjnego;
    3. obszar C – wsparcie zatrudnienia i samozatrudnienia.
  2. Przewidziane w ramach programu formy wsparcia w ramach obszarów B i C stanowią uzupełnienie wsparcia systemowego realizowanego i finansowanego przez PFRON oraz jednostki samorządu terytorialnego w tym PUP, udzielanego z wykorzystaniem dostępnych instrumentów i narzędzi wsparcia, służących aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych.
  3. Szczegółowe formy i zakres pomocy dla poszczególnych obszarów wsparcia wskazane zostały w rozdziale IX programu.
  4. Program i Procedury realizacji pilotażowego programu „ABSOLWENT” dostępne są na stronie internetowej PFRON:

Treść pilotażowego programu „ABSOLWENT”

Procedury realizacji pilotażowego programu „ABSOLWENT”:

V. ermin i zasady składania wniosków

  1. Wnioski w ramach programu mogą być składane od dnia 28 kwietnia 2017 roku do dnia 30 czerwca 2017 roku.
  2. Wnioski należy składać w Biurze PFRON (bezpośrednio w Kancelarii PFRON lub drogą pocztową) ─ Al. Jana Pawła II nr 13, 00-828 Warszawa.
  3. Za datę złożenia wniosku uważa się datę jego wpłynięcia do Biura PFRON, a w przypadku wniosków składanych drogą pocztową, datę stempla pocztowego.
  4. Uprawniony podmiot może złożyć w ramach konkursu jeden wniosek. W jednym wniosku może być zgłoszony jeden projekt. Złożenie wniosku wspólnego powoduje wyczerpanie limitu jednego wniosku dla każdego z Wnioskodawców, który zostanie wskazany we wniosku wspólnym.
  5. Wniosek sporządza się na formularzu stanowiącym załącznik nr 1 do procedur realizacji pilotażowego programu „ABSOLWENT”. Wymagane jest dostarczenie (wraz z wnioskiem) budżetu projektu również w wersji elektronicznej (plik MS Excel). (treść Procedur realizacji pilotażowego programu „ABSOLWENT”).
  6. Wniosek musi być podpisany przez osoby upoważnione do składania oświadczeń woli w imieniu Wnioskodawcy (Wnioskodawców – w przypadku wniosku wspólnego) i zaciągania zobowiązań finansowych.

VI. Terminy realizacji projektów, okres kwalifikowalności kosztów

  1. Konkurs dotyczy projektów wieloletnich realizowanych od dnia 1 maja 2017 roku do dnia 31 grudnia 2020 roku.
  2. Rozpoczęcie realizacji projektu wieloletniego musi nastąpić nie wcześniej niż od dnia 1 maja 2017 roku. Zakończenie realizacji projektu wieloletniego musi nastąpić nie później niż do dnia 31 grudnia 2020 roku.
  3. Wyznacza się następujące dwa okresy finansowania projektów wieloletnich:
    1. pierwszy okres – od dnia 1 maja 2017 roku do dnia 31 marca 2019 roku,
    2. drugi okres – od dnia 1 kwietnia 2019 roku do dnia 31 grudnia 2020 roku (tryb pozakonkursowy).
  4. Wnioskodawca może ubiegać się o zawarcie umowy obejmującej maksymalnie dwa okresy finansowania (od dnia 1 maja 2017 roku do dnia 31 grudnia 2020 roku). Nie jest możliwe zgłoszenie projektu wieloletniego, którego termin realizacji zawiera się wyłącznie w drugim okresie finansowania.
  5. Środki finansowe PFRON, o których mowa w rozdziale VII ogłoszenia o konkursie, przeznaczone są na dofinansowanie kosztów realizacji projektów w pierwszym okresie finansowania. Za kwalifikowalne w tym okresie uznaje się koszty poniesione od daty rozpoczęcia realizacji projektu (z tym że nie wcześniej niż od dnia 1 maja 2017 roku) do dnia 31 marca 2019 roku.
  6. Wnioskodawca zamieszcza w części B oraz w części C wniosku informacje dotyczące pierwszego okresu finansowania projektu chyba, że w danym punkcie części B lub części C wniosku przewidziana została konieczność podania dodatkowo informacji dotyczących całego okresu realizacji projektu (lub poszczególnych okresów realizacji projektu). Harmonogram realizacji projektu oraz szczegółowy budżet projektu należy sporządzić dla pierwszego okresu finansowania projektu.
  7. W przypadku zawarcia umowy wieloletniej oraz przyznania dofinansowania na pierwszy okres finansowania projektu (maksymalnie od dnia 1 maja 2017 roku do dnia 31 marca 2019 roku), Wnioskodawca składa do PFRON, przed rozpoczęciem drugiego okresu finansowania projektu, zaktualizowany wniosek (złożenie zaktualizowanego wniosku następuje w ramach trybu pozakonkursowego). Zaktualizowany wniosek zawiera m.in. szczegółowy budżet projektu dotyczący drugiego okresu finansowania projektu. Kwota dofinansowania wnioskowana na drugi okres nie może być wyższa od kwoty zaplanowanej na ten okres we wniosku składanym w ramach konkursu.
  8. Zaktualizowany wniosek, o którym mowa w ust. 7 należy złożyć w terminie do dnia 15 grudnia 2018 roku. Zaktualizowany wniosek podlega weryfikacji pod względem formalnym oraz merytorycznym.
  9. W przypadku przyznania przez PFRON dofinansowania na drugi okres realizacji projektu, zakres rzeczowy i finansowy umowy zawartej w ramach konkursu podlega zmianie w formie aneksu.
  10. Warunkiem zawarcia aneksu, o którym mowa w ust. 9 jest spełnianie przez Wnioskodawcę warunków uprawniających do otrzymania dofinansowania w dniu podpisania aneksu.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej urzędu: Konkurs

Za: NGO

; ;