Z myślą o gdyńskich Seniorach przygotowaliśmy program edukacyjny, na który składają się spotkania z artystami, warsztaty, oprowadzania po wystawach i wykłady. Przez cztery miesiące – od września do grudnia 2017 roku – w ramach czterech różnych cykli spotkań mieszkańcy Gdyni stworzą własne murale, wybudują modernistyczne domki dla ptaków, zasmakują historii miasta, poznają arcydzieła sztuki starożytnej i średniowiecznej, a także będą mieli okazję, by stworzyć własny program edukacyjny i na jego podstawie osobiście przybliżać młodym gdynianom historię naszego miasta.

 

Muzealna Pracownia Seniora

05.09 /11:00  Sploty –  warsztaty projektowe towarzyszące wystawie Oskara Zięty. Zobaczymy, jak powstawała jego Nawa czy Wir. Inspirując się twórczością młodego, ale już bardzo znanego projektanta, stworzymy własne prace.

19.09 / 11:00  Dawne gdyńskie murale na zdjęciach – spotkanie autorskie z Teresą Nowakiewicz. Obejrzymy wystawę zdjęć gdyńskich murali. Wiele uwiecznionych przez artystkę murali obecnie można zobaczyć już tylko na jej fotografiach.

20.09 /18:00 Gdyński muralista – spotkanie autorskie z Mariuszem Warasem. Prace pochodzącego z Gdyni artysty można zobaczyć na ścianach budynków w Krakowie, São Paulo, Londynie, Pradze czy Budapeszcie, a także – oczywiście! – w Gdyni.

21.09/11:00  Muzealny gang Seniora w akcji! – miejskie działanie Seniorów pod okiem Mariusza Warasa. Wykonamy własne szablony i stworzymy własne murale w przestrzeni miasta. Przy okazji zakryjemy obraźliwe hasła wypisane na gdyńskich budynkach!

03.10 /11:00 Modernistyczny karmnik, cz. 1 – stolarskie warsztaty dla osób, które lubią majsterkować. Stworzymy karmniki, które będą przypominać gdyńskie budynki modernistyczne! Zaczniemy od przygotowania projektu i złożenia formy karmnika.

10.10 /11:00 Modernistyczny karmnik, cz. 2 – stolarskie warsztaty dla osób, które lubią majsterkować. Podczas spotkania dokończymy budowę „modernistycznych” karmników i zajmiemy się ich dekoracją.

21.11/11:00  Luter w Gdyni? – oprowadzanie po wystawie „I zatarłeś wszelką pamięć o nich”. Zwiedzając wystawę zorganizowaną w związku z 500-leciem wystąpienia Marcina Lutra, poznamy zapomniane losy gdyńskich protestantów – od XVI do XXI wieku.

12.12/11:00 Świat widziany przez otwór w skrzynce – warsztaty towarzyszące wystawie wybitnego gdyńskiego fotografa Tadeusza Wańskiego. Odpowiemy na pytanie, jak zrobić sobie aparat fotograficzny i czy wystarczy do tego jedynie puszka po kawie lub herbacie?

 

Kulinarnie przez Gdynię

Seria spotkań, w czasie których dosłownie zasmakujemy historii miasta. Pod czujnym okiem gdyńskiego kucharza i szefa kuchni Andrzeja Ławniczaka przygotujemy dania z dawnej Gdyni. Podążając śladami gdyńskich restauracji z czasów międzywojnia stworzymy własną mapę smaków i wspomnień z nimi związanych. Efektem końcowym cyklu spotkań będzie nietuzinkowa publikacja, w której przepisy kulinarne pomogą nam opowiedzieć o losach miasta.

24.10 /11:00  Smaki portu – warsztaty kulinarne. Do Gdyni przybywali ludzie z rożnych stron Polski. Przywozili ze sobą nie tylko swoje zwyczaje, ale również nieznane nad morzem potrawy. Podczas warsztatów wspólnie zastanowimy się, co kojarzy się z portem oraz jakich potraw z rożnych stron Polski można posmakować dziś na gdyńskich stołach.

7.11/11:00 Szlakiem restauracji – warsztaty kulinarne. Poznamy dania serwowane w najlepszych gdyńskich restauracjach. Dowiemy się, co jadano na kolacjach czwartkowych w Cafe Bałtyk oraz co swoim gościom serwował słynny lokal Fangratów.

19.12/11:00 Dawne święta w Gdyni – warsztaty kulinarne. Dowiemy się, jak smakowały potrawy świąteczne w przedwojennej Gdyni, jakie składniki łączono, żeby przygotować kaszubski brzad, oraz co z kuchni międzywojennej przetrwało do dziś.

 

Historia sztuki od podstaw

Najważniejsze zagadnienia z dziejów sztuki w pigułce, podawanej w formie wykładów organizowanych we współpracy z Uniwersytetem Trzeciego Wieku Fundacji FLY.

7.09 / 12:00               Agora, Akropol, Propyleje – architektura grecka

14.09 / 12:00            Piękno doskonałe – rzeźba grecka

21.09 / 12:00            Czerwone i czarne – greckie malarstwo wazowe

28.09/12:00              Togi, grzywki, loczki – portret rzymski

5.10/12:00                 „O architekturze ksiąg dziesięć” – architektura okiem Witruwiusza

12.10 /12:00             Zmierzch Rzymu i świt nowej sztuki – sztuka wczesnochrześcijańska

26.10/12:00              Freski, mozaiki, ikony – malarstwo bizantyńskie

9.11/12:00                 Karol Wielki i jego artyści – renesans karoliński

16.11/12:00              Potęga sklepienia – architektura romańska

23.11/12:00              Portale, chrzcielnice, relikwiarze – rzeźba romańska

30.11/12:00              „Cenniejsze niż złoto” – katedry gotyckie

7.12 /12:00                Portale, nagrobki, ołtarze – rzeźba gotycka

14.12 /12:00             Najpiękniejsze księgi świata – sztuka iluminacji w XIV i XV wieku

21.12 /12:00             Podbój świata widzialnego – malarstwo niderlandzkie w XV wieku

 

Seniorzy-Edukatorzy

Program wolontariacki skierowany  do osób starszych, którego celem jest wykorzystanie potencjału twórczego Seniorów. Podczas całorocznego projektu Seniorzy jako wolontariusze będą opracowywać  warsztaty i oprowadzania po wystawie stałej „Gdynia – dzieło otwarte”. Odbiorcami przygotowanej przez nich oferty edukacyjnej będą dzieci i młodzież. Program będzie składał się z zajęć szkoleniowych, których uczestnicy poznają pracę edukatorów oraz z zajęć praktycznych, w których to sami Seniorzy będą pracować z młodymi gdynianami.

8.11/ 11:00 Poznajemy się! – pierwsze spotkanie wypełnią: najpierw warsztaty organizacyjne, podczas których omówione zostaną poszczególne elementy programu, a następnie zajęcia integrujące grupę, wydobywające i wzmacniające jej potencjał.

14.11;17.11/ 11:00 Muzeum odkryte! – dwa spotkania dotyczące historii Muzeum Miasta Gdyni. Podczas pierwszego spotkania uczestnicy poznają misję muzeum, działy, wystawy oraz pracowników instytucji. W ramach drugiego spotkania Seniorzy zapoznają się z wystawą stałą „Gdynia – dzieło otwarte”

22.11; 24.11/ 11:00 Opowiadamy! – warsztaty narracyjne, podczas których uczestnicy programu poznają sposoby na prowadzenie ciekawej narracji. Odbędą się dwa spotkania. Najpierw pracownicy Ośrodka Edukacji zaprezentują specjalne oprowadzanie po wystawach muzealnych, które następnie uczestnicy warsztatów poddadzą ocenie. Następnie Seniorzy spotkają się ze specjalnie zaproszonymi ekspertami. W trakcie tych spotkań uczestnicy poznają problemy związane z wystąpieniami publicznymi, takie jak modulacja głosu, postawa, praca z odbiorcą, radzenie sobie ze stresem.

28.11; 1.12 / 11:00 Tworzymy! – spotkania, podczas których Seniorzy wezmą udział w warsztatach dotyczących historii Gdyni, a także w zajęciach uczących opracowywania warsztatów historycznych. Na zakończenie zajęć ich uczestnicy będą mogli poddać je analizie i ocenie, co pomoże im później w przygotowaniu własnych propozycji. Podczas ostatniego spotkania uczestnicy projektu będą wybierać jeden spośród pięciu tematów dotyczących historii Gdyni (życie codzienne, technologia portowa, morskość, architektura, podróże), a następnie na podstawie materiałów prezentowanych na wystawie „Gdynia – dzieło otwarte” Seniorzy będą przygotowywać własne warsztaty lub oprowadzania.

 

NA WSZYSTKIE WYDARZENIA OBOWIĄZUJĄ WCZEŚNIEJSZE ZAPISY, KTÓRE PROWADZI OŚRODEK EDUKACJI MUZEUM MIASTA GDYNI TELEFONICZNIE: 58 662 09\35\36\37 LUB MAILOWO: ZAPISY@MUZEUMGDYNIA.PL

Koszt udziału w zajęciach wynosi 5 zł

; ;