Organizacja pozarządowa może być organizatorem obozu lub kolonii. Kwestie związane z organizacją obozów i kolonii reguluje przede wszystkim ustawa o systemie oświaty, a bardziej szczegółowo rozporządzenie ministra edukacji narodowej w sprawie wypoczynku dla dzieci i młodzieży. PORADNIK.NGO.PL przypomina, czym jest zapisany w prawie „wypoczynek” i jakie obowiązki nałożono na jego organizatorów.

Od połowy 2016 r. – czyli już drugi okres wakacyjny – obowiązują nowe zasady organizowania i nadzorowania wypoczynku dzieci i młodzieży. Aktualne informacje o tych regulacjach, mogące mieć znaczenie dla organizacji pozarządowych, udostępniamy w PORADNIK.NGO.PL.

Co to jest wypoczynek i czy NGO może być jego organizatorem

Wypoczynek wedłu ustawy o systemie oświaty to:

„wypoczynek organizowany dla dzieci i młodzieży w celach rekreacyjnych lub regeneracji sił fizycznych i psychicznych, połączony ze szkoleniem lub pogłębianiem wiedzy, rozwijaniem zainteresowań, uzdolnień lub kompetencji społecznych dzieci i młodzieży, trwający nieprzerwanie co najmniej 2 dni, w czasie ferii letnich i zimowych oraz wiosennej i zimowej przerwy świątecznej, w kraju lub za granicą, w szczególności w formie kolonii, półkolonii, zimowiska, obozu i biwaku”
(art. 92a. ust. 1 ustawy o systemie oświaty)

Organizatorami wypoczynku dla dzieci i młodzieży mogą być:

  • szkoły i inne placówki (chodzi o placówki wymieniane w ustawie), a także
  • przedsiębiorcy wpisani do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych,
  • osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, jeżeli organizują wypoczynek w celu niezarobkowym (lub zarobkowym, ale nie stanowi on imprezy turystycznej: taka impreza to co najmniej dwie usługi turystyczne tworzące jednolity program i objęte wspólną ceną, jeżeli usługi te obejmują nocleg lub trwają ponad 24 godziny albo jeżeli program przewiduje zmianę miejsca pobytu).

Czytaj dalej

; ;