Szanowni Państwo,

Zapraszamy do zapoznania się z niniejszym podręcznikiem oraz z opisywanym w nim Modelem regrantingu.

Są one efektem realizacji projektu innowacyjnego „Regranting jako sposób zwiększenia zakresu, skali i efektywności realizacji zadań publicznych przez organizacje pozarządowe w gminie i powiecie”. Projekt jest realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Nidzicy, Nidzicką Fundacją Rozwoju NIDA, Gminą Miastem Biłgoraj oraz Biłgorajską Agencją Rozwoju Regionalnego S.A. Projekt został sfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki, Priorytet V „Dobre rządzenie”, Działanie 5.4 „Rozwój potencjału trzeciego sektora”, Poddziałanie 5.4.2 „Rozwój dialogu obywatelskiego”.

Celem projektu jest wypracowanie, upowszechnienie i włączenie do lokalnych polityk publicznych mechanizmu regrantingu, czyli zlecania organizacjom pozarządowym realizacji zadań publicznych przez samorządy gminne i powiatowe w formie konkursów ofert. Projekt ma się w ten sposób przyczynić do zwiększenia skali i zakresu zadań publicznych zlecanych organizacjom pozarządowym przez samorządy gminne i powiatowe.

Model regrantingu został opracowany na podstawie dotychczasowych doświadczeń w stosowaniu tego mechanizmu przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz prawie 60 organizacji pozarządowych, które z nią współpracują, m.in.: fundusze lokalne i Ośrodki „Działaj Lokalnie”. Wykorzystano także do- świadczenia innych podmiotów stosujących regranting lub instrumenty do niego zbliżone. Model jest również oparty na wiedzy i doświadczeniach uzyskanych na etapie testowania jego wstępnej wersji w 8 jednostkach samorządu terytorialnego (JST), co umożliwiło jego dopracowanie i optymalne dostosowanie do realnych potrzeb i możliwości gmin oraz powiatów.

http://filantropia.org.pl/images/dokumenty/regranting_podrecznik_cz1.pdf

  ; ;