Umowy-zlecenia nigdy nie były łatwe, do 2017 roku skomplikowały się jeszcze bardziej. Wyliczanie ich stawek zostawmy księgowym lub osobom prowadzącym rachunkowość w NGO. Są jednak zasady zawierania umów-zleceń, które powinni znać koordynatorzy i liderzy i osoby rekrutujące współpracowników czy konstruujące budżet projektu. Poznaj je i Ty!

1. Przypomnijmy: umowa-zlecenie to umowa o świadczenie usług (wykonania określonych czynności w określonym czasie). Współpracownik (zleceniobiorca) zobowiązuje się do zachowania należytej staranności podczas wykonywania swoich czynności.

2. W umowie musi być opis wynagrodzenia, zawierający stawkę godzinową.

3. Stawka godzinowa wynosi co najmniej 13 zł brutto za godzinę (wyliczając kwotę „na rękę”, netto, pracodawca potrąca część obowiązkowych składek społecznych, ubezpieczenie zdrowotne i zaliczkę na podatek dochodowy osób fizycznych).

4. W umowie musi być zawarte określenie liczbygodzin zamówionych u współpracownika (zleceniobiorcy) czynności oraz sposób dokumentacjiwykonanych czynności (np. poprzez  zestawienie czasu wykonanych czynności.

5. Umowa-zlecenie trwająca powyżej miesiąca musi zawierać opis zasad comiesięcznych wypłat.

6. Do rozliczenia umowy-zlecenia, oprócz rachunku, potrzebne jest jeszcze udokumentowanieczasu wykonanego zlecenia.

7. Uwaga! Zasady te dotyczą również zawierania umów z osobami samozatrudnionymi!

Zasady te obowiązują do 1 stycznia 2017.

Zobacz także:

Nowe obowiązki w NGO od 2017 r. – stawka godzinowa dla zleceniobiorców

Zapytaj prawnika… O ewidencję czasu pracy zleceniobiorców w NGO

***

W cyklu „Umowy-zlecenia 2017” napiszemy także, jak dokumentować czas wykonanych czynności w ramach umowy-zlecenia i podamy wzory umów-zleceń. Przypomnimy, czym różni się umowa-zlecenie od umowy o dzieło i umowy o pracę.

Za: NGO

; ;