Wiele organizacji pozarządowych pisze w styczniu sprawozdania z realizacji zadań publicznych (projektów), które zakończyły się 30 grudnia 2016 roku. Mają na to czas do 30 stycznia 2017. Podpowiadamy, jak prawidłowo rozliczyć dotację otrzymaną od Urzędu Miasta st. Warszawy.

Poniższe wskazówki w szczegółach dotyczą wyłącznie sprawozdań z realizacji zadań publicznych, które zostały przyznane według „starego” Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej (z dnia 15 grudnia 2010 r. w sprawie wzoru oferty i ramowego wzoru umowy dotyczących realizacji zadania publicznego oraz wzoru sprawozdania z wykonania tego zadania). Dlatego sprawozdania sporządza się na starym wzorze formularza, na papierze (formularz ten jest załacznikiem do tej wiadomości). W praktyce sytuacja ta dotyczy konkursów, które zostały ogłoszone przed 3 września 2016. Po tej dacie obowiązuje już nowe rozporządzenie i nowe wzory sprawozdań.

13 rad: Jak poprawnie napisać sprawozdanie z realizacji zadania publicznego (projektu)?

  1. KONIECZNIE ZAPOZNAJ SIĘ Z UMOWĄ DOTACYJNĄ ORAZ JEJ ZAŁĄCZNIKAMI.
    NIE PRZEOCZ ANEKSÓW!
  1. Sprawozdanie z realizacji zadania publicznego (projektu) musi być złożone w terminie określonym w umowie. To 30 dni po dacie końca zadania.
  1. Sprawozdanie z realizacji zadania publicznego (projektu) musi być zgodne z:
  • stanem faktycznym – tj. należy opisać to, co zostało zrobione, co się naprawdę wydarzyło,
  • ofertą,
  • harmonogramem
  • kosztorysem
    – które stanowią załączniki do umowy.
    Należy uwzględnić wszystkie aneksy do umowy (jeśli były zawierane).
  1. Jeśli w trakcie realizacji zadania (projektu) nastąpiły zmiany w stosunku do umowy, a nie uzyskaliśmy na nie zgody drugiej strony umowy dotacyjnej (tj. Urzędu – biura lub wydziału dzielnicy), należy je opisać i uzasadnić w sprawozdaniu.
    W takim przypadku musimy jednak liczyć się z tym, że mogą nie zostać zaakceptowane.
    Zmiany te opisujemy w Części I. Sprawozdanie merytoryczne, Punkt 1 Informacje czy zakładane cele realizacji zadania publicznego zostały osiągnięte w wymiarze określonym w części III pkt 6 oferty. Jeśli nie, wskazać dlaczego.
  1. Sprawdź w umowie dotacyjnej, czy możliwe są przesunięcia między pozycjami w kosztorysie zadania, które są finansowane z dotacji. Zazwyczaj dopuszcza się zwiększenie pozycji kosztu finansowanego z dotacji o 10%. (patrz paragraf umowy Obowiązki sprawozdawcze Zleceniobiorcy – we wzorze umowy jest to paragraf 11 pkt 4; wzór umowy jest zawarty w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 grudnia 2010 w sprawie wzoru oferty i ramowego wzoru umowy dotyczących realizacji zadania publicznego oraz wzoru sprawozdania z wykonania tego zadania, Dz. U. nr 6, poz. 25).
    Pamiętaj, że zwiększenie jednego kosztu oznacza zmniejszenie innego – gdyż suma kosztów ponoszonych z dotacji pozostaje taka sama.
  1. Pamiętaj – wg wzoru umowy z Rozporządzenia aneksu do umowy o dotację wymagają zmiany dotyczące kwot opłat od uczestników, natomiast bez aneksu mogą być przesuwane kwoty między pozycjami: „środki finansowe własne”, „środki finansowe z innych źródeł”, „środki finansowe z innych źródeł publicznych”, „środki pozostałe” – o ile nie zmieni się ich suma. Istnieje jednak możliwość, że do Twojej umowy wprowadzone zostały inne zapisy, gdyż Urząd (biuro, wydział dzielnicy) ma taką możliwość – sprawdź to!
  1. Sprawdź w zapisach umowy, czy jest dopuszczona zmiana procentowego udziału dotacji w kosztach zadania (jest to opisane w paragrafie umowy Procentowy udział dotacji w kosztach zadania publicznego – we wzorze umowy jest to paragraf 5 pkt 2 oraz paragraf Obowiązki sprawozdawcze Zleceniobiorcy – we wzorze umowy jest to paragraf 11 pkt 5). Jeśli zmiana procentowego udziału dotacji w kosztach zadania jest dopuszczona, możesz rozliczyć większy lub mniejszy wkład własny.
  1. Koszty zadania (projektu) rozliczane w sprawozdaniu muszą być poniesione w terminie określonym w umowie (patrz paragraf Sposób wykonania zadania publicznego – we wzorze umowy jest to paragraf 2 pkt 1).
  1. Koszty zadania (projektu) rozliczane w sprawozdaniu muszą być udokumentowane dowodami księgowymi. Dotyczy to wszystkich kosztów projektu, również tych wykazywanych jako wkład własny. Szczegółowe informacje o dowodach księgowych znajdziesz w ustawie o rachunkowości lub tutaj: http://poradnik.ngo.pl/dokumenty-ksiegowe.
  1. W sprawozdaniu rozliczaj tylko kwalifikowane koszty (niektóre wydziały lub biura Urzędu m.st. Warszawy w związku ze specyfiką działań stosują swoje wytyczne w tym względzie). Informacja o tym powinna być zamieszczona w ogłoszeniu konkursowym, upubliczniona na stronie Urzędu lub podana podczas podpisywania umowy o dotację). Ogólna zasada wynika z Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz Programu współpracy Urzędu m.st. Warszawy z organizacjami pozarządowymi: kosztami kwalifikowanymi są wszystkie koszty związane z realizacją zadania, oprócz zakupu gruntów, działalności gospodarczej, działalności politycznej i religijnej. Zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości z dotacji nie sfinansujemy wyrobów alkoholowych. Pamiętaj! W różnych dziedzinach, np. pomocy społecznej, sporcie, ochronie zdrowia, obowiązują różne regulacje, które mogą mieć wpływ na kwalifikowalność kosztów zadania. Zapytaj o to urzędnika opiekującego się Twoją dotacją!
  1. Dowody księgowe potwierdzające koszty poniesione w zadaniu (projekcie) muszą być opisane zgodnie z instrukcją Urzędu (biura lub wydziału dzielnicy). Jeśli instrukcja taka nie została przekazana przy podpisywaniu umowy dotacyjnej, dopytaj o nią urzędnika prowadzącego Twoją dotację.
  1. Wszystkie koszty zadania (projektu) muszą być zaksięgowane na wydzielonym koncie księgowym. Dotyczy to wkładu własnego oraz dotacji. W przypadku organizacji prowadzących uproszczoną ewidencję księgową wydatki z zadania muszą być wydzielone w inny sposób (np. poprzez prowadzenie dodatkowej ewidencji pomocniczej).
  1. Wszystkie działania zrealizowane w zadaniu (projekcie) muszą być udokumentowane. Do sprawozdania z realizacji zadania nie trzeba dołączać oryginałów lub kopii dokumentów księgowych i dokumentów merytorycznych. Jeśli urząd zażąda dostarczenia ww. dokumentów oznacza to rozpoczęcie kontroli. O jej rozpoczęciu, przebiegu i zakończeniu organizacja musi być poinformowana.

Za: NGO

; ;