Łosoś i tartinki z truskawkami200 kucharzy, blisko 70 restauracji i kilkunastu wystawców zaprezentuje swoje potrawy i produkty. Czwarta edycja cyklicznego kulinarnego wydarzenia Slow Fest Sopot odbędzie się na sopockim molo w najbliższy weekend, 25 i 26 czerwca 2016 r. W programie znajdą się: wykłady, szkolenia, prezentacje z idei slow food, produkcji, upraw, etyki, wiedzy o odżywianiu i gotowaniu.

Filozofia tego projektu opiera się na szeroko pojętej edukacji kulinarnej związanej z  województwem pomorskim i regionem Morza Bałtyckiego.

Przy eleganckim stole ustawionym wzdłuż sopockiego molo pojawią się sławy kulinarne, członkowie Slow Food International i Polska, szefowie kuchni, kilkudziesięciu restauracji z Trójmiasta, Kaszub i innych rejonów Polski, artyści, celebryci między innymi Reni Jusis, Tymon Tymański, Przemysław Bluszcz, Robert Makłowicz, Tomasz Jakubiak, blogerzy kulinarni, młodzi zdolni pasjonaci gotowania.

Uczestnicy festiwalu, respektując zasady slow food oraz założenia festiwalowego menu – ryby bałtyckie, atlantyckie i słodkowodne oraz truskawka kaszubska, będą serwowali pyszne degustacyjne przekąski dla wszystkich gości.

Dodatkowo będzie także degustacja piw regionalnych, polskich i włoskich win, kuchni i produktów regionu Madonna Di Campiglio.

Każdy z odwiedzających będzie mógł spróbować potrawy po zakupieniu kuponu za 5 zł (karnety do kupienia na molo w biurze festiwalu 6 x 5 zł).
Różnorodność potraw zaspokoi najwybredniejsze gusta. W jednym miejscu, przy jednym stole będzie można spróbować wariacje festiwalowe wspaniałych kucharzy. Każdy z nich przygotuje autorskie interpretacje dań w oparciu o przekazane przez organizatora produkty.

IV Slow Fest Sopot – Sopot od kuchni

  • 25-26 czerwca 2015 r., sobota-niedziela, godz. 11.00-18.00
  •  molo
  • Sopot

bilety:

  • w cenie 30 zł jest bon z 6 kuponami, które wymieniane są na pyszne dania festiwalowe

Za: pomorskie.eu