Szanowni Państwo,

Zapraszamy serdecznie wszystkie zainteresowane osoby na kolejne ciekawe prelekcje jakie szykuje dla nas  Urban Lab w maju.

Poniżej przedstawiamy harmonogram co będzie się działo w poszczególnych dniach.

 

13.05 poniedziałek

17.30 – 20.30

 

Study Circle, czyli koła samokształceniowe – jak to działa?

Czy wiecie, że w Szwecji kilka milionów osób przekazuje sobie za darmo umiejętności i wiedzę? Koła samokształceniowe to sposób na nieformalną edukację demokratyczną, czyli opartą na równym traktowaniu nauczyciela i ucznia. Tą metodą możemy pokazywać innym jak szydełkować, rzeźbić, księgować faktury albo uczyć dzieci angielskiego w domu. Warsztaty prowadzą osoby, które chcą podzielić się z innymi wiedzą, a dzięki temu, że są one darmowe, uczestnicy mogą odwdzięczyć się przeprowadzeniem własnego warsztatu na wybrany temat (np. swojego hobby). Kształcimy się przecież całe życie.

Study Circle to świetna metoda na rozwój wolontariatu w organizacji, wyłonienie lokalnych liderów, oraz koło zamachowe oddolnej, spontanicznej wymiany usług, wiedzy i umiejętności. To także często sposób na zawiązywanie trwałych przyjaźni. Na szkoleniu dowiecie się, jak zainicjować koła samokształceniowe i je rozwijać, odpowiadając na realne potrzeby mieszkańców waszych dzielnic. Każdy uczestnik otrzyma również poradnik dobrych praktyk.

Prowadzenie:

Gosia Zamorska – prezeska gdańskiej Fundacji Generacja, animatorka, aktywistka. Prowadzi we Wrzeszczu centrum aktywności lokalnej – Klub Młodego Wrzeszczaka. Popularyzatorka idei oddolnych działań obywatelskich, w tym mikrodziałań. Metodę Study Circle upowszechnia, organizując cykle darmowych, demokratycznych warsztatów pod nazwą SPLOT.

 

Wstęp wolny.

 

 

16.05

czwartek

20.15

 

Gdyńskie Centrum Filmowe

 

Pokaz filmu „Diagnosis” oraz spotkanie z reżyserką filmu Ewą Podgórską i producentką Małgorzatą Wabińską

spotkanie w ramach festiwalu: Docs Against Gravity w Gdyńskim Centrum Filmowe

„Diagnosis” to kreacyjny film dokumentalny – podróż w głąb podświadomości miejskiej. Wybrani mieszkańcy uczestniczą w sesjach na kozetce. Zaczynając niewinnie, od udzielania odpowiedzi na zabawne pytania, np. jakim zwierzęciem jest miasto, rozpoczynają podróż w głąb własnych uczuć i emocji w stosunku do miejsca, w którym żyją. Samo miasto staje się jedynie punktem wyjścia do intymnych rozmów.

Bohaterowie dzielą się ukrytymi wspomnieniami, przypominają sobie niby proste wydarzenia, które zupełnie zmieniły ich życie. Pragnienia, lęki, niewypowiedziane wcześniej historie i momenty silnych emocji, przeplatają się z wizyjnymi obrazami miasta. Łączą się ze sobą, uzupełniają i nawzajem na siebie oddziałują. Chociaż bohaterowie się zmieniają, historia pozostaje ta sama. Ktoś ją zaczyna, a kto inny kończy, jakby wszyscy dzielili wspólny los.

Prowadzenie:

Przemek Górski, koordynator merytoryczny UrbanLab w Gdyni.

 

 

23.05

czwartek

18.00-20.00

 

Foodsharing / meal-sharing – jak wymieniać jedzenie?

UrbanLab zaprasza na drugie spotkanie z cyklu „Współdzielenie”, w którym będzie kontynuować tematykę jedzeniową. Będziemy dalej rozwijać temat foodsharingu (wymiany jedzenia), koncentrując się tym razem na meal-sharingu (wymianie posiłków i potraw).

Foodsharing to wymiana żywności, obejmująca wspólne lub dzielone praktyki związane z uprawą, przygotowywaniem, spożywaniem i redystrybucją żywności. Foodsharing wchodzi w globalny trend, przeżywając swój renesans dzięki nowym technologiom, które upowszechniają i udostępniają nowym grupom dostęp do nieodkrytych dotąd obszarów pozyskiwania i (re)dystrybucji jedzenia w mieście.

Czy działania te przyczyniają się do bardziej zrównoważonych systemów żywnościowych?

Czy mają szansę wpłynąć na system?

Jak z nich korzystać, żeby zacząć lokalną zmianę?

Prowadzenie:

Joanna Krukowska (Laboratorium Innowacji Społecznych / Socjologia UG)

 

Wstęp wolny.

 

 

27.05

poniedziałek

17.30-20.00

 

Człowiek i pies w mieście – o współdzieleniu przestrzeni

Podmiotowe traktowanie braci mniejszych, a przez to także potrzeb ich opiekunów, jest istotne dla dobrego współfunkcjonowania ludzi i zwierząt w przestrzeni miejskiej. Przyjazny i dobrze wychowany pies jest już

powszechnie obecnym czworonożnym uczestnikiem kultury miejskiej, sprawiając, że przesuwa się granica dostępności miejsc dla osób posiadających psiego towarzysza.

Podczas spotkania porozmawiamy o tym, co możemy robić, by swobodnie, czysto i zdrowo koegzystować ze zwierzętami w mieście. Jakie działania mogą podejmować zarówno ci, którzy posiadają zwierzęta jak i ci, którzy sporadycznie dzielą z nimi przestrzeń, aby wszyscy – ludzie, a zwłaszcza dzieci, ale i zwierzaki domowe – mogli cieszyć się dobrym zdrowiem.

Spotkanie „Człowiek i pies w mieście – o współdzieleniu przestrzeni” w UrbanLab jest organizowane z inicjatywy mieszkańców Gdyni, a do udziału zapraszamy wszystkich zainteresowanych, którzy chcieliby razem z urzędnikami pracować nad wyzwaniami i rozwiązaniami dotyczącymi wspólnego funkcjonowania w przestrzeni miejskiej ludzi i zwierząt.

Gościem spotkania będzie:

lek. wet. Artur Zalewski – członek zarządu Stowarzyszenia Polska Rada Konsultacyjna ds. Parazytoz Zwierząt Towarzyszących – ESCCAP Polska, dyrektor biura Polskiego Stowarzyszenia Producentów I Importerów Leków Weterynaryjnych „POLPROWET”, promotor piesuarów i parków dla psów.

Prowadzenie:

Dorota Marszałek-Jalowska z Referatu Ekorozwoju Wydziału Środowiska UM w Gdyni realizującego m.in. program edukacyjno-informacyjny „Pies w wielkim mieście”.

 

Wstęp wolny.

 

 

 

Za: Laboratorium Innowacji Społecznych