W sobotę 17 czerwca po raz trzeci do Gdańska zjadą się animatorzy społeczni z całego regionu, by tym razem porozmawiać o kondycji wrażliwości społecznej i roli animacji w jej pielęgnowaniu.

Organizatorzy PFAS-u zapraszają na prezentacje, debaty i warsztaty do Fundacji RC (przy ul. Wita Stwosza 23), w godzinach 10:00-19:00. Udział bezpłatny. Obowiązują zapisy.

Zapisać się można tu: https://forms.gle/tTQBF5CsvF5nFkwK8

Temat przewodni 

“Wrażliwość społeczna jest głównym motorem działań Fundacji RC od 30 lat. Zresztą to wokół niej zbudowany jest 3. sektor, w tym animacja społeczna.” mówi Łukasz Samborski, dyrektor Fundacji RC – “Tegoroczne forum ma na celu sprawdzenie, czy i jak ewoluowało pojęcie wrażliwości oraz co dziś kryje się pod tym zagadnieniem.”

Program trzeciego PFAS-u pokazuje, że rozważania dotyczące tematu przewodniego obejmą kwestię wrażliwości na problemy społeczne i znaczenia animacji jako odpowiedzi na nie. Tymczasem dużo miejsca organizatorzy poświęcą także na dyskusję o dbałość i dobrostan samych animatorek i animatorów społecznych. Uczestnicy forum będą mieli okazję podzielić się swoim doświadczeniem i spostrzeżeniami, omówić różne metody pielęgnowania wrażliwości wobec otoczenia i wobec siebie.

Program Forum

“Pomorskie Forum Animacji Społecznej to swoiste święto dla wszystkich działaczy, animatorów, wolontariuszy, a także każdego oddanego sprawie i walczącego o lepsze jutro. 17 czerwca spotkajmy się i razem stwórzmy przestrzeń do wymiany pomysłów, doświadczeń oraz pogłębiania wiedzy w ramach warsztatów i dyskusji. Nie mogę się doczekać aż poznamy wnioski i będziemy mogli się wymienić spostrzeżeniami z różnych środowisk.” – mówi Dorota Sentkowska , koordynatorka wydarzenia.

● 10:00-11:00 – Joga na Poranny Rozruch – prowadzenie: Żaneta Tywoniuk
● 11:00 – 1.2.3.4… startujemy – prowadzenie Robert Silski
● 11:20 – Dyskusja: Wrażliwość społeczna. Jak ją rozumiemy? – wstęp: Piotr Knaś (Forum Kraków – Refleksje i wnioski w temacie wrażliwości społecznej wypracowane podczas NieKongresu
Animatorów Kultury)
● 12:15 – przerwa networkingowa na kawę + koncert handpan grupy Urbanello
● 12:30 – Dyskusja: Miejsca Otwarte – Przestrzenie działań animatorów. Wsparcie samorządu – czy jest konieczne? – prowadzenie: Łukasz Samborski (Fundacja RC)
● 13:30 – Piknik Marzycieli i Cudotwórców /lunch/ + koncert handpan grupy Urbanello
● 14:45 – Dobrych praktyk przykłady typu #prawieTEDex
○ Małgorzata Sokołowska – prezentacja Kompasu Animacji Społecznej
○ Sviatlana Rasliakova (Laboratorium Innowacji Społecznych) Wyzwania związane z pracą z wątkami międzykulturowymi
○ Magda Leszczyna-Rzucidło (BISER) – Refleksje z 2,5 letniej co-kreacji nowych rozwiązań dla 3. sektora w środowisku międzynarodowym
● 15:30 – WARSZTATY
○ ENGAGE! Budowanie partnerstw międzynarodowych. Praktyczne informacje nt. możliwości wsparcia projektów międzynarodowych dla NGOs

– prowadzenie: Magda Leszczyna-Rzucidło, Anna Dudziak (BISER)
○ Czy robimy sobie dobrze? Dobrostan animatora – prowadzenie: Marta Kosińska (Fundacja RC)
○ Archipelag – gra na budowanie zespołu – prowadzenie: Marcin Mitzner (GD Events)
○ Improwizacja jako element współpracy i komunikacji –prowadzenie: Ewa Fajfer (psycholożka i stand-uperka)
○ Rozśpiewaj się! Poznaj siłę swojego głosu. – prowadzenie: Joanna Gostkowska (Akademia Głosów Tradycji)
○ Międzykulturowość w pracy animatora – dyskusja –prowadzenie: Sviatlana Rasliakova (Laboratorium Innowacji Społecznych)
● 17:30 – Dyskusja: „Jak robić sobie dobrze? Uwrażliwienie na swoje potrzeby Animatora / Animatorki”. Przedstawienie jakościowych wyników zawartych w raporcie „Zaangażowani czy zajechani.
Rozwój kompetencji osobistych u osób pracujących w NGO” -prowadzenie: Marta Kosińska (Fundacja RC)
● 19:00 – Potańcówka w stylu białoruskim z muzyką na żywo + grill
Spotkania równoległe partnerskie

Forum organizowane jest w partnerstwie z Bałtyckim Instytutem Spraw Europejskich i Regionalnych (BISER), który w trakcie wydarzenia zaprezentuje finał projektu wzmacniającego współpracę międzysektorową 3.sektora “ENGAGE!” BISER wraz ze Stowarzyszeniem Gmin RP Euroregion Bałtyk i Gminą Agder, zapraszają na godz. 11:00.
W czasie wydarzenia o godzinie 14:45 odbędzie się także zamknięte spotkanie pomorskiego partnerstwa Akumulatora Społecznego. Tomasz Keller z Centrum Inicjatyw Obywatelskich ze Słupska poprowadzi warsztat na temat: “Rozwój społeczności lokalnych poprzez Akumulator Społeczny”.

Partnerem jest także Instytut Kultury Miejskiej, współorganizator tegorocznego V NieKongresu Animatorów i Animatorek Kultury, odbywającego się w dniach 14-16.06.2023r.
III Pomorskie Forum Animacji Społecznej został objęty patronatami honorowymi Prezydenta Miasta Sopotu i Prezydenta Miasta Gdyni.
Patronami Medialnymi zostali Zawsze Pomorze, NGO.pl i Gdansk.pl

Więcej informacji na kanałach Fundacji RC:
https://www.facebook.com/FundacjaRC,
https://fundacjarc.org.pl/aktualnosci/.
Zadanie jest dofinansowane ze środków Miasta Gdańsk, współfinansowane
przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa
Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich
NOWEFIO na lata 2021-2030 oraz z dotacji programu Aktywni Obywatele –
Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w
ramach Funduszy EOG.

III Pomorskie Forum Animacji Społecznej | Wrażliwość Społeczna.