23 sierpnia Bank Żywności w Trójmieście zawita do Gdyni. Na gości czekać będą warsztaty kulinarne, gry edukacyjne i porady dietetyczne – a to wszystko w szczytnym celu. Dzięki partnerstwu z siecią Tesco tego dnia 10% wartości zakupów dokonanych w markecie ul. Nowowiczlińskiej 35 wspomoże Sklep społeczny dla potrzebujących w Gdyni.

Bank Żywności w Trójmieście na co dzień zajmuje się odbieraniem żywności z krótkimi terminami przydatności i przekazywaniem jej organizacjom wspierającym potrzebujących. To jednak nie wszystko, co robimy. Oprócz codziennego wsparcia w walce z głodem i ubóstwem inicjujemy także wiele projektów społecznych i edukacyjnych. Jednym z takich pomysłów jest Sklep społeczny „Za Stołem” w Gdyni.

Placówka powstała w 2017 roku we współpracy z gdyńskim MOPS i jest pierwszym tego typu miejscem na Pomorzu. Zamiast otrzymywać gotowe paczki żywnościowe, najbardziej potrzebujący mogą przyjść do sklepu społecznego i wybrać z półek produkty, które są im potrzebne. Zupełnie jak na zwyczajnych zakupach, tylko że tu za żywność zamiast pieniędzmi płaci się uśmiechem. W ciągu niecałego roku do „klientów” sklepu trafiło ponad 17 ton żywności.

Sklep społeczny „Za Stołem” to nie tylko pomoc żywnościowa – mówi Małgorzata Bierejszyk, animatorka w gdyńskim sklepie. – To także sposób na ograniczenie marnowania jedzenia. Produkty, które trafiają do naszego punktu, pozyskujemy z hipermarketów. Mają krótkie terminy ważności, więc wkrótce trafiłyby do śmieci. Gdyński sklep społeczny to także miejsce, w którym potrzebujący mogą uzyskać wsparcie. – Razem z pracownikami MOPS odwiedzamy naszych klientów w domach, rozmawiamy o ich potrzebach i szukamy rozwiązań problemów – zaznacza koordynatorka projektu, Oliwia Górko.

Dzięki wspólnej akcji Banku Żywności w Trójmieście i sieci Tesco, gdyński Sklep społeczny „Za Stołem” ma szansę pozyskać niezbędne nowe wyposażenie, które pozwoli mu funkcjonować jeszcze lepiej.

Strefa Edukacji Banku Żywności w Trójmieście zaprasza w czwartek, 23 sierpnia do Tesco przy ul. Nowowiczlińskiej 35 w Gdyni w godz. 10-18.

Więcej informacji o Banku Żywności w Trójmieście na stronie www.bztrojmiasto.pl.

Artykuł o Sklepie społecznym: https://www.gdynia.pl/co-nowego,2774/sklep-spoleczny-od-roku-w-gdyni,525240

 

O sklepie społecznym

Informacja_prasowa_Zakupy_za_uśmiech_23.08.2018