Ponad 100 metrów graficznego baneru, 93 organizacje pozarządowe i 1 procent, który jest dla nich paliwem pozwalającym na dalszą działalność. Gdyńskie stowarzyszenia promują się na falochronie Bulwaru Nadmorskiego w ramach akcji „Mały procent – wielka sprawa”. Przygotowane przez nie plakaty zachęcają spacerujących gdynian do podzielenia się jednym procentem z podatku.

Na co dzień działają oddolnie, dzięki własnemu zaangażowaniu na rzecz lokalnej społeczności lub potrzebujących. Teraz nadszedł ten moment w roku, gdy każdy dorosły gdynianin sam może je wesprzeć, oddając swój symboliczny jeden procent z podatku PIT. Mowa o gdyńskich organizacjach pozarządowych, które w sobotę o godzinie 13:00 powiesiły na ruchliwym Bulwarze Nadmorskim łączony, ponad stumetrowy baner zachęcający do ich wspierania.

– Udało nam się skonstruować ponad stumetrowy materiał graficzny, który na ponad dwadzieścia cztery godziny zawiśnie na bulwarze, w cudownej jak dziś pogodzie – zauważa Jakub Ubych z Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych. – Mamy nadzieję, że jeszcze więcej gdynian dowie się o tym, co robią organizacje pozarządowe. Z jednej strony mamy organizacje pomocowe, z drugiej organizacje edukacyjne, kulturalne, a nawet sportowe. Tak naprawdę nie można określić ram, w których działają – mówi Ubych.

Wśród banerów, które zajęły blisko sto metrów falochronu znalazły się dzieła takich stowarzyszeń, jak na przykład Hospicjum im. św. Wawrzyńca, Fundacji Dom Marzeń czy stowarzyszenia In gremio. Trudno o lepszą promocję – wraz z poprawą pogody przez Bulwar Nadmorski przewijają się setki spacerujących gdynian, którzy mogą w łatwy sposób wesprzeć jedną z wybranych przez siebie organizacji, zależnie od własnych preferencji. Dla większości z aktywnych stowarzyszeń wpływy z tzw. „jednego procenta” to poważny zastrzyk finansowy, który pomaga realizować kolejne inicjatywy.

– Gdyńskie organizacje pozarządowe organizują masę ciekawych, interesujących i innowacyjnych przedsięwzięć na rzecz gdynian – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni do spraw innowacji. – Warto, by ta działalność była wspierana nie tylko z budżetu miasta i składek, ale również z jednego procenta. Już dwie trzecie gdynian oddaje go dla organizacji pozarządowych. To niebagatelna kwota, rocznie to około 11 milionów złotych. Warto o te pieniądze zawalczyć. Liczymy, że pozostała jedna trzecia gdynian, która jeszcze nie oddaje swojego jednego procenta również zdecyduje się na ten szlachetny gest – dodaje wiceprezydent Gdyni.

Aktualnie na terenie Gdyni działają 93 organizacje pożytku publicznego. Więcej szczegółowych informacji, łącznie z numerami KRS przydatnymi przy rozliczaniu podatku PIT, można znaleźć na stronie internetowej Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych, www.gdyniapozarzadowa.pl.

fot.Kamil Złoch

Za: Gdynia.pl