Poszukujemy byłych załogantów statku m/s Zamenhof, którzy pamiętają (może mają zdjęcia) spotkania z esperantystami w portach Dalekiego Wschodu 

w latach 1960-1981.

Stowarzyszenie Esperantystów Trójmiasta Torento  oraz Gdyńskie Koło Esperantystów pragnie w tym roku uczcić 60-tą rocznicę wystąpienia z inicjatywą nadania imienia „Zamenhof”  jednemu z nowo budowanych wówczas statków, pragnąc uczcić w ten sposób zbliżającą się 100. rocznicę urodzin Ludwika Zamenhofa.

 Zanany nam jest cały przebieg trudów i starań Erazma Nawrowskiego, które zaczęły się 15 grudnia 1957r., a zakończyły  uroczystością chrztu statku w dniu 12 grudnia 1959. Marzenie się spełniło i przez 20-lat statek noszący imię Zamenhof pływał  u armatora Chipolbrock do portów  Dalekiego Wschodu – odbywając  82 rejsy.

W porcie macierzystym w Gdyni  czekali na statek trójmiejscy esperantyści, w portach Japonii – japońscy esperantyści. Jak było w Chinach, gdzie esperanto zadomowiło się na stałe – do dziś mają esperancką rozgłośnię radiową i telewizyjną oraz prasę – usiłujemy się dowiedzieć.

Statek ten był jedynym, który nosił imię twórcy języka esperanto – Ludwika Zamenhofa i fakt ten był znany esperantystom na całym świecie. Chcemy przypomnieć o tym i być może zgłoszą się esperantyści, którzy w portach świata czekali na m/s Zamenhofa”. Szukamy śladów informacji w ówczesnej prasie esperanckiej w Chinach, w czasopismach esperanckich wydawanych  wówczas  na świecie. Liczymy  jednak przede wszystkim, mimo czasu który minął, na wspomnienia członków załogi  M/S Zamenhof.

Członków załogi, którzy zechcą się z nami skontaktować, prosimy o pozostawienie swoich adresów w Gdyńskim Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul.3 Maja 27/31.

Przewodnicząca Koła Esperantystów w Gdyni

Urszula Wieczorek

asia