Happy smiling diverse mixed race group jumping

Budowa społeczeństwa obywatelskiego od podstaw, czyli zaczynając od dzieci – taki cel przyświeca konkursowi skierowanemu do młodzieży szkolnej „Zakręceni w przestrzeni”. Zadaniem konkursowym jest zaproponowanie zmian w najbliższej przestrzeni publicznej – w szkole, świetlicy, domu kultury. Najciekawszy pomysł otrzyma dofinansowanie realizacji do 20 tys. zł. Prace można zgłaszać do 17 października 2016 r.

Organizatorem konkursu jest Fundacja Wspólnie LafargeHolcim. Konkurs jest częścią czwartej edycji projektu ECO-Miasto – programu promującego koncepcję zrównoważonego rozwoju miast, organizowanego przez Ambasadę Francji w Polsce, we współpracy z Renault Polska, SAUR Polska, Saint-Gobain, EDF Polska, DK Energy, TIRU oraz pod patronatem Ministerstwa Rozwoju i Krajowej Agencji Poszanowania Energii. Fundacja Wspólnie LafargeHolcim jest partnerem edukacyjnym projektu ECO-MIASTO.

– Postawa i sposób myślenia młodych ludzi będą decydujące dla przyszłości i rozwoju miast. Dlatego troska o środowisko i otoczenie oraz aktywny udział w ich kreowaniu od najmłodszych lat są ważnym elementem budowania świadomości zrównoważonego rozwoju i społeczeństwa obywatelskiego. Cieszę się, że konkurs skierowany do szkół, organizowany przez Fundację LafargeHolcim, jest częścią projektu ECO-MIASTO – powiedział Pierre Buhler, Ambasador Francji w Polsce.

Konkurs „Zakręceni w przestrzeni” odbywa się w dwóch kategoriach:

Szkoły podstawowe

Zadanie: narysowanie przez uczniów propozycji zmian w najbliższej przestrzeni miejskiej (szkoła, świetlica, dom kultury).

Nagroda: 12 najlepszych prac znajdzie się w kalendarzu Fundacji WSPÓLNIE LafargeHolcim.

Prace indywidualne lub grupowe.

Szkoły ponadpodstawowe

Zadanie: zaprojektowanie przez uczniów zmian w jednej z trzech

przestrzeni edukacyjnych: moja szkoła, dom kultury, świetlica i zaprezentowanie ich w formie filmu (do 6 min) lub prezentacji (do 12 slajdów).

Nagrody: 4 zespoły, które przedstawią najlepsze zdaniem komisji konkursowej pomysły otrzymają nagrody o wartości do 5000 złotych brutto. Dodatkowo najciekawszy z nich otrzyma dodatkowo kwotę do 20 000 złotych brutto na realizację.

Prace grupowe: zespół (3-7 osób) i opiekun.

Konkurs wspiera merytorycznie Dominika Janicka, która prowadzi Pracownię Przestrzeni Publicznej w Instytucie Designu w Kielcach. Architektka współtworzy także kolektyw projektowy AD12, z którym udało jej się zrealizować kilka docenionych i nagradzanych projektów, m.in. „City Trasfomers” w Gdyni (Najlepsza przestrzeń publiczna w plebiscycie „Sztuka architektury) oraz „Bus with us” (Nominacja Dobry Wzór 2014).

Więcej informacji oraz zgłoszenia na stronie na stronie konkursu Zakręcenie w przestrzeni.

Za: pomorskie.eu