weekend-seniora-logo

Przeszło 300 placówek w całej Polsce zaprasza na weekend seniora z kulturą. W pierwszy weekend jesieni- 24- 25 września osoby powyżej 60. roku życia będą mogły odwiedzić instytucje kultury i skorzystać z oferty przygotowanej specjalnie dla nich w ramach kampanii „60+Kultura”.

Instytucje kultury w całej Polsce- muzea, galerie, domy kultury, teatry przygotowywały specjalną ofertę dla seniorów– od bezpłatnego wejścia, przez specjalnie zorganizowane spotkania, wykłady i warsztaty po wycieczki z przewodnikami. Zachęcamy seniorów do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym, dzięki wykorzystaniu oferty dostępnej w ich miejscu zamieszkania.

Wykaz  uczestników tegorocznej edycji akcji z województwa pomorskiego:

  • Gdańsk

Muzeum Inkluzji w Bursztynie

24 i 25 września seniorzy zwiedzą stałą wystawę edukacyjną „Życie w lesie bursztynowym” na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Wita Stwosza 59, 80-308 Gdańsk. Wystawa jest przygotowana przez Muzeum Inkluzji w Bursztynie Katedry Zoologii Bezkręgowców i Parazytologii

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska

24-25 września wstęp 1 zł.

Gdańska Galeria Miejska

Gdańska Galeria Miejska proponuje  specjalne warsztaty dla osób powyżej 60 roku życia w swojej Pracowni Artystycznej. 24 września zapraszamy na warsztaty z linorytu. Za pomocą dłutek wykonamy matryce na linoleum, a następnie odbijemy je na prasie graficznej. 25 września natomiast  zapraszamy na warsztaty ceramiczne. Wykonane prace po wysuszeniu będą wypalone w piecu ceramicznym. Obydwa warsztaty będą połączone z oprowadzeniem po wystawie „Nie miejsca”, odbywającej się w tym czasie w Gdańskiej Galerii Guentera Grassa.

Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku

Koncert Kameralny 25 wrzesnia 2016 r., godz.: 18:00 oraz po koncercie zwiedzanie Filharmonii.

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku – siedziba główna „Dom Przyrodników” (Gdańsk)

Bezpłatny wstęp dla seniorów; 24.09.2016 r.  na godz. 12.00 zaplanowane jest autorskie oprowadzenie wraz z prezentacją  multimedialną wystawy czasowej „ Każdy krok zostawia ślad. Obuwie historyczne ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku”.

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku – oddział „Piwnica Romańska”  (Gdańsk)

Bezpłatny wstęp dla seniorów.

Winda Gdański Archipelag Kultury

Warsztaty: ceramika, malarstwo i rysunek, śpiew, taniec

Wyspa Skarbów Gdański Archipelag Kultury

Projekcja etiudy teatralnej „Pierwsza Miłość”

Dom Sztuki Gdański Archipelag Kultury

Recital zespołu Trzy Córki pt. „Pieśni z różnych stron świata”

Gama Gdański Archipelag Kultury

Warsztaty taneczne „Tanecznym krokiem do tradycji”

Gdański Teatr Szekspirowski

W dniach 24-25 września 2016 planujemy pokaz opery „Otello” w wykonaniu hiszpańskiego Teatro Real (pokaz transmitowany na żywo ze Spanish Royal Opera House), zwiedzanie GTS (w tym miejsc niedostępnych na co dzień takich jak garderoby, charakteryzatornie itp.), warsztaty aktorskie oraz specjalistyczny wykład dotyczący teatru elżbietańskiego. Udział w imprezach będzie bezpłatny, na pokaz opery zagwarantujemy seniorom 100 bezpłatnych wejściówek na najlepsze miejsca na parterze naszego Teatru.

Winda Gdański Archipelag Kultury

Warsztaty: ceramika, malarstwo i rysunek, śpiew, taniec

Gama Gdański Archipelag Kultury

Warsztaty taneczne „Tanecznym krokiem do tradycji”

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku – wszystkie oddziały

W dniach 24-25 września 2016 – wstęp za 1 zł dla wszystkich seniorów we wszystkich oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku – oddział Żuraw

24 września 2016 r. – oprowadzanie po Żurawiu w Gdańsku pod hasłem „Tu bije serce Gdańska”, prezentujące historię i znaczenie Żurawia dla Gdańska i Polski, które rozpocznie się o każdej pełnej godzinie. Z uwagi na bezpieczeństwo zwiedzających, liczebność grup każdorazowo ograniczona do 20 osób. Wcześniejsze zapisy przyjmujemy pod adresem: edukacja@nmm.pl. Godziny oprowadzania: 11.00, 12.00, 13.00, 14.00.

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku – oddział Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie

25 września – oprowadzanie po Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie, które rozpocznie się o każdej pełnej godzinie. Liczebność grup każdorazowo ograniczona do 20 osób. Wcześniejsze zapisy przyjmujemy pod adresem: edukacja.ckws@nmm.pl.  Godziny oprowadzania: 11.00, 12.00, 13.00, 14.00.

  • Gdynia

Muzeum Miasta Gdyni

24 i 25 wrzesień
W programie:
24 września
10:00 – 18:00 bezpłatne zwiedzanie wystaw stałej oraz czasowej
11:00 – 13:00  Obrazy na jedwabiu/ prowadzenie: Aleksandra Bibrowicz-Sikorska
Zapraszamy na warsztaty, podczas których poznamy tajniki batiku oraz jego historię. Gdyńska artystka, Aleksandra Bibrowicz-Sikorska opowie, jak za pomocą linii, koloru oraz faktury stworzyć unikatowe obrazy na jedwabiu. Każdy/każda z nas będzie mieć okazję , by odnaleźć swój własny styl!

25 września
10:00 – 18:00 bezpłatne zwiedzanie wystaw stałej oraz czasowej
14:00 – oprowadzanie po wystawie Marek Cecuła – Polskie Projekty Polscy Projektanci
15:00 – 17:00  Kaszubskie smaki – warsztaty kulinarne dla seniorów / prowadzenie: Andrzej Ławniczak
Zapraszamy na warsztaty kulinarne, podczas których porozmawiamy o tym, co kryje się pod pojęciem „kuchni kaszubskiej”. Pan Andrzej Ławniczak – znany gdyński kucharz opowie historię zupy bursztynowej, przygotowywanej przez jego babcię, której przepis zmodyfikował. Na koniec warsztatów seniorzy zasiądą do stołu i skosztują przygotowaną potrawę. Podczas zajęć pobudzimy smak i wyobraźnię. Pokażemy, jak zaskakiwać gości niecodziennymi daniami.

Indywidualne zwiedzanie  oraz oprowadzanie kuratorskie – bez rezerwacji
Udział w warsztatach  24 oraz 25 września – rezerwacja miejsc: mailowo na adres: edukacja@muzeumgdynia.pl  lub telefonicznie pod numerem 58 66 20 935. W zgłoszeniu prosimy o podanie imienia i nazwiska oraz numeru telefonu. Każde zgłoszenie zostanie potwierdzone.

Koordynacja: Margareta Sobczak

  • Kościerzyna

MUZEUM ZIEMI KOŚCIERSKIEJ W KOŚCIERZYNIE/ MUZEUM AKORDEONU W KOŚCIERZYNIE/MUZEUM KOLEJNICTWA

Ulgowe bilety wstępu 50% taniej Daria Meger 586800488 www.muzeumziemikoscierskiej.com.pl
ulgowe bilety wstępu 50% taniej Daria Meger 586800488 www.muzeumakordeonu.com.pl
ulgowe bilety wstępu 50% taniej Michał Pakuła 587218631 www.muzeumkolejnictwa.com.pl

  • Malbork

Muzeum Zamkowe w Malborku

W dniach 24-25 wrzesnia bilet za 1 zł w przedziale czasowym od 10-15 wejścia o pełnych godzinach pierwsze o godz. 10 ostatnie o godz. 15

  • Słupsk

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

1. zwiedzanie wystaw stałych i czasowych za 1 zł w dniach 24-25 września

2. oprowadzanie po wystawie Witkacego o godz. 12.00 w dniu 24 i 25 września

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie

zwiedzanie muzeum za 1 zł w dniach 24-25 września

  • Smołdzino

Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach

zwiedzanie skansenu za 1 zł w dniach 24-25 września

  • Sopot

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku – oddział Grodzisko w Sopocie

Bezpłatny wstęp dla seniorów; konkurs pt „Turniej Miast”, gdzie seniorzy poszczególnych miast trójmiejskich będą walczyć w konkurencjach takich jak strzelanie z łuku, rzut oszczepem. Impreza zostanie zakończona wspólnym ogniskiem.

Za: pomorskie.eu