swieto-morza-gdynia-2016-logo_685117

Pokazy na wodzie, zwiedzania okrętów i statków, bezpłatne rejsy jachtami dla wszystkich chętnych, dni otwarte muzeów, a nawet festyn kulinarny z rybami w tle i najprawdziwszy chrzest morski – to tylko część atrakcji jakie znalazły się w programie tegorocznej, czwartej edycji Święta Morza w Gdyni, które potrwają od 24 do 26 czerwca 2016. Część atrakcji ruszy już 20 czerwca!

Święto Morza to wydarzenie tworzone oddolnie przez kilka organizacji i instytucji morskich we współpracy z władzami Gdyni. Stanowi to nawiązuje do Święta Morza odbywającego się w tym mieście przed drugą wojną światową.

Program tegorocznej odsłony wydarzenia zapowiada się niezwykle ciekawie.Imprezą zapowiadającą Święto Morza będzie (20 czerwca) pokaz działań antyterrorystycznych i ratowniczych na morzu. Przez cały tydzień przed Świętem Morza odbywać się będą bezpłatne rejsy jachtami „Copernicus” i „Purga” dla wszystkich chętnych.

Oficjalnie Święto Morza rozpocznie się 24 czerwca o godz. 18 mszą św. w intencji ludzi morza w kościele ojców redemptorystów. Połączone to będzie z przemarszem pod Płytę Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki. Tam, po raz pierwszy w czasie tegorocznego Święta Morza, zagrzmią działa okrętu-muzeum „Błyskawica”.

Po raz drugi „Błyskawica” odda salut 26 czerwca w samo południe podczas oficjalnych uroczystości Święta Marynarki Wojennej, które tradycyjnie wypada w ostatnią niedzielę czerwca. Z tej okazji MW udostępni do zwiedzania okręt rakietowy i podwodny. Tego dnia otwarte zostaną również podwoje Muzeum Marynarki Wojennej.

Okręty nie będą jedynymi jednostkami, które będzie można zobaczyć podczas tegorocznego Święta Morza. Zwiedzać będzie można również statek handlowy. W Gdyni pojawią się również pomeranki, tradycyjne łodzie kaszubskie z Jastarni, którymi będzie można nawet popływać.

Tegoroczne Święto Morza będzie również okazją do zaprezentowania morskich kulinariów. Na Skwerze Kościuszki odbędzie się Festiwal Produktów Regionalnych „Smaki Morza”. W jego ramach przewidziano pokazy i warsztaty kulinarne ze śledziem, dorszem i flądrą w roli głównej. Na stoiskach pojawią się znani kucharze m. in. Tomasz Jakubiak.

Będzie też coś dla umysłu. 25 czerwca planowany jest Piknik Oceanograficzny podczas którego zapoznać się będzie z morzem od strony naukowej a także zwiedzić statek badawczy „Oceanograf 2″. Z kolei Akademia Morska w Gdyni zaprasza na Święto Nawigacji.

A to jeszcze nie koniec. Cudawianki, Biała Sobota w Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej, uroczyste rozpoczęcie długodystansowych regat Gdynia-Windawa-Gdynia, dzień otwarty Muzeum Miasta Gdyni, Gdyńska Mila Nurkowa, pokazy w wykonaniu Gdyńskiego WOPR, koncert chóru „Zawisza Czarny”, kontener prezentacyjny Krajowej Izby Gospodarki Morskiej a nawet bokserki Turniej o Puchar Bombardierów z Wybrzeża – to kolejne atrakcje tegorocznego Święta Morza w Gdyni, na które zapraszają organizatorzy – Urząd Miasta Gdyni, Liga Morska i Rzeczna, Marynarka Wojenna RP, Pomorski Związek Żeglarski (koordynator całości imprezy), Krajowa Izba Gospodarki Morskiej, Akademia Morska w Gdyni, Urząd Morski w Gdyni, Miasto Jastarnia i Muzeum Marynarki Wojennej.

Więcej informacj oraz aktualny program znaleźć można na stronie gdyńskiego Święta Morza  

święto-morza

Za: pomorskie.eu