Muzeum-Miasta-Gdyni-LOGO-MAŁE-440x227

NOC MUZEÓW – GDYNIA NOIR – Nocne życie Gdyni na przestrzeni lat

 

DOROŚLI i DZIECI Z OPIEKUNEM
17:00 – 1:00
W programie: warsztaty, wystawy, krótki wykład, spotkanie z legendą gdyńskiej sceny jazzowej, pokaz gdyńskich neonów, audiowizualny dj set Emitera i jego specjalnego gościa, wszystko związane z nocnym życiem portu i Gdyni.

W jedną noc poznamy historie gdyńskich gangsterów, zbrodni mrożących krew w żyłach, posłuchamy o tym, co tak naprawdę działo się u „Maxima” w Gdyni, dowiemy się co się nosiło wieczorową porą, a na sam koniec zatańczymy wśród gdyńskich neonów!

Odwiedzających zapraszamy na dwie wystawy:

„Narodziny Miasta – gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym”

„Gdynia en face” – wystawa fotografii holenderskiego artysty Menno van der Meera

oraz

specjalny pokaz gdyńskich neonów

Ponadto:

17:00 „Zabawki retro” – warsztaty dla najmłodszych – oferta Ośrodka Edukacji

Zapraszamy na warsztaty, na których poczujecie się jak prawdziwi projektanci. Będziecie mieli niepowtarzalną okazję stworzenia swojej wymarzonej zabawki na wzór tych, którymi bawili się łobuzy z dawnych lat. Przygotujecie je od początku do końca: zaprojektujecie, wykonacie i wreszcie wypróbujecie. Każdy uczestnik warsztatów zachowa przygotowaną przez siebie zabawkę, by uzupełnić swoją domową kolekcję.
19:00 „Kroniki portowe”  dla młodzieży

Zapraszamy na warsztaty przybliżające nocne tajemnice gdyńskiego portu. Podczas zajęć odkryjecie zakamarki tej przestrzeni, ale także dowiecie się, jakie przemycano do Gdyni towary oraz poznacie archiwalne doniesienia prasowe o portowym półświatku i jego nocnym życiu. Materiały te będą stanowić inspirację do stworzenia rysunkowych książeczek – flipbooków!

Zapraszamy młodzież w wieku od lat 13.
19:30 „Bale, rauty, potańcówki i imprezy” kilka słów o historii mody wieczorowej wraz z niespodzianką

Krótko, ale z humorem opowiemy o historii mody wieczorowej, zastanowimy się, w jakich kreacjach gustowały żony gangsterów i co wypadało założyć na wykwintny bal albo zwyczajną potańcówkę w Gdyni i nie tylko.
20:30 Gdyńskie życie nocne w PRL spotkanie z Przemkiem Dyakowskim wraz z krótkim recitalem artysty

Przemek Dyakowski – legenda gdyńskiego jazzu zdradzi nam, co działo się za kulisami i w garderobach polskich jazzmanów. Opowie o największych pokoncertowych rautach, o fankach i przygodach. A na koniec wystąpi z krótkim recitalem wraz z towarzyszącym mu na fortepianie Arturem Sychowskim.
23:30  emiter_franczak audio video performance

Wspaniały duet Emiter i Franczak użyją starych zdjęć, wycinków gazet, gdyńskich neonów, intrygujących dźwięków, by stworzyć jedyny w swoim rodzaju Gdyński dj-vj set. To będzie prawdziwa gratka: widowisko wizualno-dźwiękowe w przestrzeni muzeum poświęconemu nocnemu życiu Gdyni!

Za: Muzeum Miasta Gdyni