Przemarsz ulicą Świętojańską, festyn, koncert zespołu Remont Pomp i wyjątkowa wystawa fotografii „(Nie)pełnosprawność w obiektywie” – tak 12 maja 2016 r. w Gdyni świętowano Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Organizatorem obchodów był Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawcz OREW Gdynia.

Obchody rozpoczęły się od kolorowego przemarszu spod Urzędu Miasta ulicą Świętojańską pod muszlę koncertową na placu Grunwaldzkim, gdzie odbył się festyn. Wśród wykonawców znalazły się zespoły wokalne i taneczne (również z udziałem osób niepełnosprawnych), cheerleaderki i klub seniora. Oprócz występów odbyły się także warsztaty, konkursy i inne atrakcje.

Ważnym elementem obchodów jest wystawa fotografii pt. „(Nie)pełnosprawność w obiektywie”. Jest ona kulminacją projektu fotograficznego z udziałem osób niepełnosprawnych intelektualnie, który był realizowany wiosną w Gdyni. Jego celem jest integracja osób z niepełnosprawnościami i łamanie barier związanych z ich funkcjonowaniem w przestrzeni publicznej. Modele byli fotografowani w codziennych sytuacjach w rozpoznawalnych punktach miasta, takich jak InfoBox, Teatr Muzyczny czy Centrum Nauki Experyment. Zdjęcia autorstwa Barbary Kramczyńskiej można oglądać w okolicy muszli koncertowej.

Za: UM Gdynia