Budynek Muzeum Miasta Gdyni

Kampania społeczna Dodaj Historię to element budowy nowej wystawy stałej „Gdynia – dzieło otwarte”, która zostanie otwarta pod koniec 2016 r. w Muzeum Miasta Gdyni. Organizatorzy zapraszają obecnych i dawnych mieszkańców Gdyni do współtworzenia tej ekspozycji. Dzięki małym i wielkim historiom, które opowiedzą mieszkańcy miasta oraz wypożyczonym lub przekazanym przedmiotom wystawa stanie się wspólnym dziełem, poszerzonym o punkt widzenia samych gdynian.

Pracownicy Muzeum Miasta Gdyni tak zachęcają do udziału w projekcie: Być może w szufladzie z dbałością przechowujecie album, gdzie na jednym ze zdjęć dziadkowie dumnie stoją przed swoim sklepem na jednej z ulic międzywojennej Gdyni. Czy zachowaliście wspomnienie ojca wyruszającego w kolejny rejs albo zakupów na hali targowej i towarzyszącego im zapachu pomarańczy przypływających do Gdyni z dalekich, egzotycznych krain?

A może wciąż pamiętacie poruszającą relację pielęgniarki, która grudniowego dnia 1970 r. wybiegła ze szpitala, by na zadymionej ulicy nieść pomoc rannym? Spośród Waszych historii chcielibyśmy wybrać te, które złożą się naopowieść o naszym mieście.

Zbieramy m.in.:

  • historie osobiste i rodzinne, opowieści o losach gdynian uwikłanych w trudną historię XX w.;
  • przedmioty, które ilustrują historię Gdyni, są świadectwem codziennego życia mieszkańców Gdyni i niezwykłych wydarzeń niezwykłych;
  • fotografie gdyńskich budynków oraz związane z Gdynią projekty urbanistyczne i architektoniczne;
  • elementy wyposażenia gdyńskich mieszkań, szkół, urzędów, zakładów pracy;
  • materiały o gdyńskiej przedsiębiorczości – rozwijających się w Gdyni firmach i instytucjach;
  • dokumenty życia społecznego, np. plakaty i ulotki dotyczące różnych gdyńskich środowisk.

To tylko przykłady, ale interesuje nas wszystko, co łączy się z dziejami Gdyni w ostatnim stuleciu. Zachęcamy do opisania historii i ciekawych przedmiotów i przesłania zgłoszenia mailowego na adres: dodajhistorie@muzeumgdynia.pl.

Zachęcamy również do kontaktu telefonicznego: Dariusz Małszycki, tel. 58 66 20 928.

Historia miasta to historia jego mieszkańców! Czekamy na Wasze zgłoszenia do końca 2016 r.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i dziedzictwa Narodowego.

Zobacz spot kampanii: Dodaj Historię na Youtube

Więcej o kampanii na stronie MMG

Muzeum Miasta Gdyni
ul. Zawiszy Czarnego 1
strona Muzeum Miasta Gdyni

Za: pomorskie.eu