W Gdańsku, Sopocie, Gdyni i Pucku rozkwitną w niedzielę, 24 kwietnia, Pola Nadziei na Pomorzu 2016. Istotnym elementem akcji jest szerzenie mody na wolontariat, a znakiem rozpoznawczym – wolontariusze, którzy zbierają do puszek pieniądze i wręczają w zamian żonkila – symbol nadziei na odrodzenie. Finał honorowym patronatem objął Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Przez pomorskie ośrodki akcja, której głównym celem jest zbieranie funduszy na potrzeby pacjentów hospicjów oraz propagowanie idei opieki hospicyjnej w społeczeństwie, organizowana jest po raz piąty.

Podczas finałowej niedzieli będą zbierane środki na rzecz:

  • Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku,
  • Hospicjum im. św. Józefa w Sopocie,
  • Stowarzyszenia Hospicjum im. św. Faustyny w Sopocie,
  • Hospicjum im. św. Wawrzyńca w Gdyni wraz z Domem Hospicyjnym dla Dzieci „Bursztynowa Przystań”,
  • Hospicjum pw. Ojca Pio w Pucku we współpracy z Fundacją Hospicyjną, Caritas Archidiecezji Gdańskiej.

W ciągu roku hospicja te opiekują się łącznie ok. 3 tys. chorych, dorosłych i dzieci. Mimo że opieka w hospicjum jest bezpłatna, Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje jedynie ok. 2/3 kosztów utrzymania pacjentów. Aby pomóc większej liczbie osób, pozostałą część środków hospicja muszą pozyskać od ludzi dobrej woli i instytucji.

24 kwietnia w każdym z ośrodków, które współtworzą akcję, zaplanowano wiele atrakcji, wśród nich zarówno te charakterystyczne: żonkilowe parady czy rodzinne festyny z animacjami dla dzieci, jak i wyjątkowe, w każdym z czterech miast.

► W Gdańsku wydarzenia skoncentrują się na Długim Targu. Goście będą mogli skorzystać z oferty stoisk ze zdrową żywnością i przetworami regionalnymi. Dietetycy, lekarze i trenerzy personalni będą doradzać, jak dbać o ciało i ducha. Nie zabraknie atrakcji dla aktywnych: bieżni, rowerków, a także niespodzianek dla dzieci.

► Atrakcje gdyńskie odbędą się na bulwarze Nadmorskim oraz przy kompleksie Gdynia Waterfront, gdzie poza wydarzeniami muzycznymi i animacjami dla dzieci stanie również ambulans do poboru krwi oraz prowadzone będą zapisy do bazy dawców szpiku kostnego.

► W Sopocie spotkamy się przy molo, gdzie wystąpią: Katarzyna Rogalska, zespół Łosoś i Zespół Tańca Ludowego Neptun AWFiS. Usłyszymy również koncerty chóralne i zobaczymy pokazy akrobacji.

► W Pucku centrum wydarzeń stanie się Rynek. Zaplanowano tam koncert zespołu Lustro oraz degustację wyrobów cukierniczych kół gospodyń wiejskich.

W tym roku szykuje się również polonadziejowa sztafeta między Helem a Gdańskiem. To kolejny efekt współpracy hospicjów, które na co dzień łączą się w wytrwałym wysiłku na rzecz swoich podopiecznych. Ta praca kształtuje silne charaktery, tak jak w sporcie, ale również wymaga współpracy z innymi środowiskami oraz promocji idei hospicyjnej. Stąd pomysł sztafety. Jej uczestnicy – biegacze i motocykliści – pokonają  trasę w żółtych koszulkach, a w kolejnych miastach będą witani w centrach finałowych wydarzeń.

Szczegółowe programy na stronie Pól Nadziei na Pomorzu

Wydarzenie na facebooku

Zobacz plakat

Finał Pól Nadziei na Pomorzu

Organizatorzy  Pól Nadziei na Pomorzu pragną również tworzyć modę na wolontariat jako postawę, która powinna być wpisana w codzienność każdego człowieka: dorosłego i dziecka. Postawę, która zmienia jakość życia zarówno potrzebującego, jak i obdarowanego. Do udziału w akcji w charakterze wolontariusza zapraszane są zarówno osoby pełnoletnie, jak i uczniowie. Koordynatorzy wolontariatu w poszczególnych miastach na pewno znajdą odpowiednie zadanie dla każdego: udział w zbiórce, pomoc organizacyjną lub koordynację zaplanowanych atrakcji.

Kontakt do koordynatorów wolontariatu:

Za: pomorskie.eu

; ;