logosowaW świadomości wielu z nas istnieje wyraźny podział, w którym po jednej stronie umieszcza się humanistów, po drugiej natomiast umysły ścisłe. Według stereotypów humanista posiada regał uginający się pod ciężarem książek, dużo czyta, interesuje się historią i językami obcymi. Osoba o umyśle ścisłym charakteryzuje się zamiłowaniem do matematyki, fizyki czy chemii. Pokutuje przekonanie, że humanista nie radzi sobie z logicznym myśleniem, a ktoś z zacięciem matematycznym nie potrafi czytać ze zrozumieniem lub poprawnie pisać po polsku.

Fundacja mBanku już po raz trzeci postanowiła pomóc w szukaniu rozwiązania tego problemu poprzez zorganizowanie Programu grantowego mPotęga. Konkurs ruszył 14 marca – w dniu, w którym obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Liczby Pi. Celem Programu jest zainspirowanie nauczycieli, rodziców i pasjonatów matematyki do poszukiwań, przełamywania schematów i rutyny oraz mobilizowania uczniów do pogłębiania wiedzy z tego przedmiotu. W poprzednich edycjach wnioskodawcy wykazali się ogromną inwencją. Turnieje matematyczne, gry terenowe, konstruowanie modeli budynków czy blogi – to tylko niektóre z pomysłów.

Konkurs skierowany jest do uczniów klas 4-6 szkół podstawowych i ich rodziców, uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, nauczycieli, pasjonatów matematyki, pedagogów, animatorów – wszystkich tych, których interesuje matematyka lub chcą pokazać, że można ją zrozumieć i polubić. O dofinansowanie mogą ubiegać się organizacje pozarządowe, uczelnie wyższe, biblioteki, szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne.

W poprzedniej edycji jedna z grup postanowiła przybliżyć matematykę stosowaną m.in. przez zabawę w prowadzenie firmy gastronomicznej. Dzieci brały udział w planowaniu wydatków, kupowaniu produktów oraz gotowaniu, dzięki czemu mogły kalkulować i szacować oraz uświadomić sobie jak ważna jest matematyka na co dzień (w tym przypadku zarówno dla klienta, jak i kucharza).

– Nasz pomysł opierał się na pokazaniu matematyki w codziennym życiu. Uczniowie narzekają, że np. wzory nie są im do niczego potrzebne, nie zdając sobie sprawy, że tak naprawdę w każdym aspekcie życia znajduje się matematyka – mówi Ewa Szczepańska ze stowarzyszenia, które zdobyło grant w 2014 roku. – Staraliśmy się zerwać z tym negatywnym nastawieniem i pokazać sytuacje, z którymi mamy do czynienia każdego dnia. Liczby towarzyszą nam wszędzie – podczas zakupów, gotowania, uprawiania sportu czy w drodze. Matematyka obecna jest w sztuce, technice, projektowaniu, a nawet w przyrodzie i właśnie to chcieliśmy pokazać uczniom.

Wnioski można zgłaszać do 10 maja 2016 r. do godziny 12:00 za pomocą formularza dostępnego na stronie http://mpotega.pl/złóż-wniosek. Regulamin konkursu dostępny jest na tej samej stronie.

Za: NGO