logo_mainOrganizacje pozarządowe, grupy zabawowe oraz biblioteki publiczne, już tylko do 25 marca, mogą ubiegać się o środki na realizację działań edukacyjnych związanych z prawidłowym żywieniem kobiet w ciąży, kobiet karmiących piersią oraz rodziców i opiekunów dzieci w pierwszym roku życia. Do wygrania jest aż 10 grantów finansowych w wysokości 5000 zł brutto każdy! W tegorocznej edycji każda organizacja otrzyma wsparcie ekspertów w dziedzinie żywienia, ponieważ warunkiem koniecznym wzięcia udziału w konkursie jest nawiązanie współpracy z edukatorem żywieniowym programu „Zdrowo jemy, zdrowo rośniemy”. Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie!

Konkurs Grantowy edukacyjnego programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia” organizowany jest już po raz czwarty przez Fundację NUTRICIA i Federację Polskich Banków Żywności. Najlepsi, którzy spełnią wymagane w regulaminie konkursu kryteria, zgłoszą najciekawsze projekty i wygrają granty, będą mogli promować w swoim regionie prawidłowe nawyki żywieniowe wśród kobiet ciężarnych, kobiet karmiących piersią oraz rodziców i opiekunów dzieci w pierwszym roku życia.

1000 pierwszych dni życia to wyjątkowy czas, który ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia dziecka teraz i w dorosłym życiu. W okresie ciąży, karmienia piersią i żywienia małego dziecka intensywnie rośnie jego mózg, rozwija się układ odpornościowy i pokarmowy, programuje się metabolizm i dojrzewa system detoksykacyjny. W tym czasie kształtują się także zdrowe nawyki żywieniowe. Poprzez prawidłowe żywienie w okresie tego intensywnego rozwoju i wzrostu, mamy realny oraz trwały wpływ na zdrowie dziecka teraz i w przyszłości. Dbanie o jego dietę przez pierwszych 1000 dni oznacza karmienie dziecka wyłącznie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia, a następnie wybór tylko bezpiecznej żywności przeznaczonej specjalnie dla niemowląt i małych dzieci, która posiada oznaczenie wieku na każdym opakowaniu. By zaspokoić pragnienie dziecka, należy podawać mu do picia wyłącznie wodę.

Zwycięskie projekty zrealizowane w dotychczasowych 3 edycjach konkursu na terenie niemalże całego kraju cieszyły się ogromną popularnością wśród uczestników. W 2015 roku Grantobiorcy zrealizowali w całej Polsce aż 416 wydarzeń edukacyjnych, dzięki różnorodnym działaniom udało się dotrzeć do blisko 28 tysięcy bezpośrednich odbiorców. Od początku działalności konkursu, na przestrzeni 3 ostatnich lat, odbyło się w sumie już prawie 900 wydarzeń, które dotarły aż do 50 000 odbiorców!

Podmioty zainteresowane udziałem w tegorocznej edycji Konkursu, mogą złożyć wniosek do 25.03.2016 r. wyłącznie za pomocą formularza on-line, dostępnego na stroniewww.wnioski.1000dni.pl. Lista zwycięzców zostanie ogłoszona 12.04.2016 r. W skład jury wejdą eksperci w zakresie żywienia dzieci i projektów społecznych z Fundacji NUTRICIA. Dodatkowe informacje, opis działań, które mogą być wsparte finansowo oraz regulamin konkursu dostępne są na stronie www.1000dni.pl.

Za: NGO