W Gdańsku w dniach 17–19 marca 2016 r. odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Literatury Europejski Poeta Wolności. To trzy dni spotkań z europejską poezją na najwyższym poziomie, debaty z udziałem literackich autorytetów, krytyczne rozmowy o przekładzie poezji oraz gala wręczenia Nagrody Literackiej Miasta Gdańska. Kto z nominowanych zdobędzie statuetkę i 100 tys. złotych?

Nominowani do nagrody są: Vanni Bianconi (Włochy), tłumaczenie Joanna Wajs za tom „Wymówisz moje imię”,Ana Blandiana (Rumunia), tłumaczenie Joanna Kornaś-Warwas za tom „Moja ojczyzna A4″, Lidija Dimkovska(Macedonia), tłumaczenie Danuta Cirlić-Straszyńska za tom „pH neutralna życia i śmierci”, Yahya Hassan (Dania), tłumaczenie Bogusława Sochańska za tom „Wiersze”, Daniel Jonas (Portugalia), tłumaczenie Michał Lipszyc za tom „Częsty przechodzeń”, Anikó Polgár (Węgry), tłumaczenie Anna Górecka za tom „Archeolożka w czółenkach”, Siergiej Stratanowski (Rosja), tłumaczenie Adam Pomorski za tom „Graffiti”.


Ana Blandiana
Fot. mat. prasowe festiwalu

Nazwiska zagranicznych poetów zgłaszali ich polscy tłumacze, którzy wskazywali do trzech autorów wierszy. Następnie, z wybranymi fragmentami ich twórczości przetłumaczonymi na język polski, zapoznało się jury w składzie: w składzie: Krzysztof Czyżewski, Paweł Huelle, Andrzej Jagodziński, Zbigniew Mikołejko, Krzysztof Pomian, Stanisław Rosiek, Anda Rottenberg i Olga Tokarczuk, które ostatecznie zdecydowało o nominacjach.

Tegorocznego zwycięzcę będzie można poznać 19 marca w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim podczas reżyserowanej przez Pawła Passiniego gali „Słowa skrzydlate. Bukiet piór”.

Gościem specjalnym będzie D.A. Powell – amerykański poeta, laureat m.in. National Book Critics Circle Award. Poeta będzie gościem otwierającej festiwal debaty o przekraczaniu granic w sztuce, w której weźmie udział również Olga Tokarczuk i Stefan Chwin (moderacja: Tadeusz Dąbrowski oraz Agnieszka Wolny-Hamkało).


Yahya Hassan
Fot. mat. prasowe festiwalu

Tegoroczni goście festiwalu Karol Maliszewski, Piotr Śliwiński i Grzegorz Jankowicz, którzy podczas „Krytycznego kwadransa” opowiedzą o osobistym doświadczaniu poezji; Piotr Sommer, Jacek Denhel, Ryszard Krynicki i Jacek Podsiadło – uczestnicy poetyckich „Konfrontacji” oraz Andrzej Kopacki, który będzie rozmawiał z Piotrem Sommerem o najnowszym wydawnictwie „Literatury na Świecie” – książce „O nich tutaj” – antologii złożonej z najżywszych szkiców o przekładzie i języku drukowanych w „Literaturze na Świecie” od 1984 do 2015 r. O tym, że okładka książki czy tomu poezji też ma znaczenie, dyskutować będą Marcin Wicha, Przemysław Dębowski i Anna Pol.

Europejską poezję przybliżać będą również poeci sieciVersopolis, zrzeszającej 13 festiwali poetyckich z Europy. Gośćmi Festiwalu Europejski Poeta Wolności będą: Paulo Bozalongo (Hiszpania), Goran Čolakhodžić (Chorwacja),Veronika Dintinjana (Słowenia), Jonathan Edwards (Wielka Brytania), Gjoko Zdraveski (Macedonia). Spotkania z nimi, 18 marca zamienią Uniwersytet Gdański w Uniwersytet Poezji.

epw_logo_600

Międzynarodowy Festiwal Literatury Europejski Poeta Wolności
17–19 marca 2016 r., czwartek, piątek, sobota

 • Instytut Kultury Miejskiej
  Długi Targ 39/40
 • Europejskie centrum Solidarności
  pl. Solidarności 1
 • Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego
  ul. Wita Stwosza
 • Biblioteka pod Żółwiem – Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna
  ul. Świętego Ducha 111

Gdańsk

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Wstęp na galę – za okazaniem zaproszeń.

Zobacz program

Więcej:

 

Za: pomorskie.eu

  ; ;