104322_filebig

Uroczystość przed Pomnikiem Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki, z udziałem przedstawicieli miasta, województwa a także Kancelarii Prezydenta RP i gdynian, rozpoczęła oficjalne obchody jubileuszu. Chwilę później mieszkańcy i przyjaciele Gdyni spotkali się przed InfoBoksem, by wznieść toast gorącą czekoladą – nie zabrakło też wspólnego odśpiewania „Sto lat!”.

Punktem kulminacyjnym środowych obchodów, była uroczysta Sesja Rady Miasta Gdyni, z udziałem Prezydenta RP. Andrzej Duda w swoim przemówieniu odniósł się do bogatej historii miasta, ale także imponującego tempa jego rozwoju. „Składam w imieniu Rzeczpospolitej na pańskie ręce

[prez. Szczurka – przyp. red] gratulacje i życzenia dalszego, pomyślnego rozwoju miasta. Składam te gratulacje i proszę aby wraz z panem Przewodniczącym przekazał je Pan Prezydent, wszystkim tym, którzy ten sukces razem z Panem dzisiaj tworzą. To lokalni działacze samorządowi, ale także lokalni działacze społeczni, członkowie organizacji pozarządowych, których praca z całą pewnością jest tutaj dobrze wykorzystywana. Życzę Gdynianom, życzę Gdyni i całej Polsce następnych dziesiątek lat dynamicznego rozwoju. Wierzę w to głęboko, że za dziesięć lat na 100-lecie miasta będziemy widzieli Gdynię jeszcze piękniejszą, jeszcze zamożniejszą i jeszcze szczęśliwszą niż jest ona dzisiaj. I tego przede wszystkim życzę” – powiedział Andrzej Duda.

„Tu w Gdyni realizowano marzenie o dostępie Polski do morza. Ale przybywający do miasta ludzie nie tylko to marzenie, ale marzenia własne – budowali swoje firmy, budowali swoje kariery. Do Gdyni przybywali ludzie odważni, przedsiębiorczy, tacy którzy mieli odwagę świadomie rzucić się w wir zmian, budować to nowoczesne miasto i port” – powiedział prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. „Musimy mieć świadomość, że przed następnymi pokoleniami musimy zdać relację z danego nam czasu. Przed nami wielkie wyzwania, przebudowa Śródmieścia, inwestycje portowe, drogowe i kolejowe, dokończenie budowy portu lotniczego Gdynia-Kosakowo” – dodał.

W jej trakcie tytuł Honorowego Obywatela Gdyni odebrał Ernest Bryll – poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy, także dyplomata, absolwent II LO w Gdyni.

Zgodnie z wieloletnią tradycją, wręczono także Medale im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „Za wybitne zasługi dla Gdyni”. Otrzymali je ks. prałat  Edmund Wierzbowski, Andrzej Boczek Małgorzata Sokołowska.

Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski – Przewodniczący Rady Miasta Gdyni, przyznał także coroczne nagrody „Czas Gdyni” za najlepszą gdyńską inwestycję.

Nagroda główna „Czas Gdyni” w kategorii „Architektura”  trafiła w ręce twórców biurowca Enter. Inwestorem jest firma Ekolan Gamma, a projektantem, Tomasz Janiszewski BJK Architekci.

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał Tomasz Janiszewski BJK Architekci oraz Invest Komfort za projekt i realizację budynku „Silver House” przy ulicy Zygmunta Augusta.

Nagrodę „Czas Gdyni” w kategorii „Inwestycje” otrzymała firma Vastint Poland za budynek biurowy i budynek hotelowy „Gdynia Waterfront’’, Śródmieście.

W tej kategorii kapituła zdecydowała się także wyróżnić trzy realizacje:

– Ośrodek konferencyjno – szkoleniowy „Quadrille Conference&Spa”, Przedsiębiorstwo Budowlane „Górski”, sp. z o.o., sp.k.,

– Budynek produkcyjno-składowy firmy MOREX, ul. Przemysłowa 2,

– Przebudowa i rozbudowa hali produkcyjno-magazynowo-biurowej oraz przebudowa budynku biurowo-magazynowego Teknos Oliva, ul. Chwaszczyńska 149.

W środowe obchody urodzin włączyły się także m.in. Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Emigracji, Centrum Nauki Experyment, Laboratorium Innowacji Społecznych PPNT Gdynia, Gdyńskie Centrum Filmowe.

O urodzinowych wydarzeniach, których nie zabraknie w ciągu całego jubileuszowego roku piszemy na: www.gdynia.pl/90 lat

Za: UM Gdynia