Na zdjęciu wolontariuszka-przewodniczka  Anna_fot. Bogna Kociumbas

Co łączy mechanika okrętowego, oceanografa, dietetyczkę, prawniczkę i maturzystkę?

To pierwsi wolontariusze, którzy oprowadzać będą gości Muzeum Emigracji w Gdyni po multimedialnej wystawie stałej. 9 stycznia ruszyły półtoragodzinne spacery z wolontariuszami.

W każdą sobotę o godzinie 13.00 wolontariusz/ka w fioletowej koszulce czeka na zwiedzających przed wejściem na wystawę stałą. Oferta jest bezpłatna, ale z racji ograniczonej ilości miejsc muzeum zachęca do wcześniejszej rezerwacji mailowej bądź telefonicznej (kasa@muzeumemigracji.pl, 58 670 41 61).

Kadra wolontariuszy-przewodników  jest bardzo różnorodna. Są to osoby w wieku od 18 do 58 lat, z bardzo różnymi doświadczeniami, zainteresowaniami i profilem zawodowym. Wszyscy przeszli profesjonalne, trzymiesięczne szkolenie przewodnickie, podczas którego poznawali nie tylko historię emigracji i muzealną wystawę, ale także uczyli się występować przed grupą, szkolili mowę ciała i tworzyli swój indywidualny styl oprowadzania. Z racji tego, że Muzeum Emigracji szczególną wagę przywiązuje do dostępności wystawy dla osób z niepełnosprawnościami, również umiejętność pomocy tym osobom były przedmiotem szkolenia i egzaminu, który był ostatnim sprawdzianem ich kompetencji. Dzięki godzinom nauki i treningu świeżo upieczeni przewodnicy potrafią odpowiedzieć na wiele  trudnych pytań choć oczywiście  w razie potrzeby merytorycznie wspierać ich będzie pracownik Muzeum.

To nie przypadek, że w Muzeum Emigracji wolontariusze włączeni są w oprowadzanie gości po wystawie. Już od 2012 roku placówka rozwija  program wolontariatu pod nazwą

[U]czynni Kulturalnie. Ponad setka [U]czynnych włączyła się praktycznie w każde pole działalności muzeum. W zależności od temperamentu, preferencji i oczekiwań wolontariusze mogą rozwijać swoje badawcze pasje  w zazwyczaj niedostępnych muzealnych archiwach, wejść w rolę animatora przy zajęciach z najmłodszymi czy pracować za kulisami największych kulturalnych wydarzeń w Trójmieście.  Oferta wolontariacka obejmuje dużo więcej i jest zawsze szyta na miarę – koordynatorka wolontariatu MEG  przeprowadza wywiad, dopytuje i doradza każdemu wolontariuszowi indywidualnie, by opracować jak najlepszą formułę współpracy. Każdy kto jest zainteresowany wolontariatem w Muzeum Emigracji może zadzwonić  +48 58 670 41 70 bądź napisać do koordynatorki Agaty Zielińskiej (a.zielinska@muzeumemigracji.pl).

Szerszy opis  programu [U]czynni Kulturalnie opisuje przewodnik dla wolontariuszy wydanym przez gdyńskie Muzeum  Emigracji. Jego elektroniczna forma dostępna jest na stronie placówki: http://polska1.pl/upload/83/przewodnik-uczynni-kulturalnie.pdf

Więcej informacji  o programie wolontariatu w MEG:

Agata Zielińska

Koordynatorka wolontariuszy
+48 58 670 41 70
a.zielinska@muzeumemigracji.pl