075899_620

Przy Kancelarii Premiera Rady Ministrów powołano Pełnomocnika ds. społeczeństwa obywatelskiego i równego traktowania. Został nim Wojciech Kaczmarczyk, który współpracował wcześniej z prof. Piotrem Glińskim nad programem PiS w części dotyczącej społeczeństwa obywatelskiego.

O stworzeniu nowego urzędu poinformował 8 stycznia 2016 r. na konferencji prasowej wicepremier Piotr Gliński.

Dzisiejszy akt nominacji wychodzi naprzeciw naszym zobowiązaniom wyborczym – powiedział premier Gliński, dodając, że w kampanii wyborczej Prawo i Sprawiedliwość wielokrotnie mówiło, że zależy im na poszerzaniu i rozwijaniu polskiej demokracji w kierunku demokracji partycypacyjnej, obywatelskiej.

Nowo mianowany pełnomocnik, dziękując za nominację, stwierdził, że jego zadaniem będzie przygotowanie narodowego programu rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, monitorowanie jego wdrożenia oraz koordynacja polityki państwa wobec organizacji pozarządowych.

Wojciech Kaczmarczyk jest współautorem programu PiS w części dotyczącej rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, działaczem sektora organizacji pozarządowych, ma doświadczenia w pracy naukowej, dydaktycznej i eksperckiej. Jako ekspert zewnętrzny współpracował m.in. z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji i Instytutem Obywatelskim. Był twórcą i prorektorem Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Kielcach.

Za: NGO