ministerstwo_pracy_MPiPS_tabliczka_4x3_fot_TKaczor_ngoplWczoraj w siedzibie ministerstwa odbyły się prelekcje i debaty w ramach IX Ogólnopolskich Spotkań Ekonomii Społecznej. W dyskusji udział wzięli m.in. prof. Jerzy Hausner, Henryk Wujec czy Rafał Woś.

Gości przywitali współorganizatorzy spotkania: Henryk Wujec, przewodniczący Stałej Konferencji Ekonomii Społecznej, Magdalena Klaus, przedstawicielka Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych oraz Krzysztof Więckiewicz, dyrektor Departamentu Pożytku Publicznego w MPiPS.

Bardzo dziękuję odchodzącemu ministrowi Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi za dotychczasową współpracę i witam serdecznie nową minister Elżbietę Rafalską licząc na owocne wspólne działania – powiedział we wstępie Henryk Wujec.

Krzysztof Więckiewicz podkreślił, że organizacje pozarządowe to środowisko, które zdobywa coraz większe zaufanie. – Zasada ciągłości jest potrzebna i mimo zmian ona istnieje – podkreślił.

W sesji dotyczącej wizji przyszłości modelu społeczno-gospodarczego udział wzięli: prof. Jerzy Hausner z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Rafał Woś z tygodnika „Polityka” oraz Krzysztof Mroczkowski z Nowego Obywatela. Dyskusję prowadziła Dominika Wielowieyska, dziennikarka Gazety Wyborczej. Rozmowa dotyczyła podsumowań 25 lat transformacji oraz recept na rozwój gospodarczy kraju.

Polacy oczekują korekty modelu gospodarczego. Spory na ten temat są widoczne dopiero od niedawna. Zmiana jest potrzebna nie tylko ze względu na pomoc tym najbardziej potrzebującym, ale także dlatego, że będzie opłacała się nam wszystkim – powiedział we wstępie Rafał Woś.

Krzysztof Mroczkowski powiedział, że patrząc obiektywnie na ostatnie 25 lat to był to czas sukcesu. – Nie wszystko się udało, ale też nie wszystko od nas zależało. Teraz powinniśmy skupić się na dofinansowaniu dóbr publicznych oraz wzroście płac – dodał.

Prof. Jerzy Hausner zauważył, że zmiana musi dokonać się głównie w sferze publiczno-obywatelskiej. – Nierówności społeczne rosną, ponieważ jesteśmy społeczeństwem niespójnym. Potrzebna jest przemiana kulturowa – kultury gospodarczej – powiedział.

Fotorelacja dostępna na stronie MPiPS ; ;