Dynamiczny rozwój nowych mediów, mediów społecznościowych i internetu niesie za sobą poważne niebezpieczeństwa. Jednym z nich jest cyberprzemoc. Do 20 października 2015 r. trwa „Gdyński tydzień z cyberprzemocą” zorganizowany wspólnie ze Stowarzyszeniem In gremio i Ośrodkiem Psychologiczno-Pedagogicznym Razem.

Zdiagnozowaliśmy, że ten problem staje się w skali miasta coraz poważniejszy i dlatego postanowiliśmy z nim walczyć. Przede wszystkim postawiliśmy na uświadamianie: dzieci, rodziców, nauczycieli i dyrektorów szkół – podkreśla Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni Już dziś możemy jednak zdradzić, że jednym pomysłów jest kampania społeczna z udziałem między innymi przedstawicieli miasta.

Do zagrożeń, jakim poświęcony jest program zaliczają się między innymi groźby, stalking, podszywanie się, utrata danych, kradzież, uzależnianie. Sama cyberprzemoc z definicji jest to przemoc użyciu nowej technologii. Jak pokazują badania młodzież bardzo przejmuje się tym, co inni mówią na ich temat, wiele żartów traktują na poważnie. Negatywne opinie prowadzą do obniżenia nastroju, a dalej stanów depresyjnych, w najgorszych przypadkach nawet samobójstw – dodaje.
 
Jednym z elementów programu jest konferencja dla dyrektorów, wicedyrektorów, psychologów i innych pracowników placówek edukacyjnych. Uruchomiona została też strona www.cyberprzemocgdynia.pl. Informacje przekazywane są również za pomocą mediów społecznościowych, a oficjalny hashtag projektu to #StopCyberprzemocyWGdyni.

Od 13 października ruszyła infolinia. Jednak nie jest to tradycyjnie linia telefoniczna. Kontakt możliwy jest za pomocą skrzynki email i jest zupełnie anonimowy. Specjaliści udzielający pomocy nie poproszą o żadne dane jak imię, wiek czy płeć. Skupią się jedynie na problemie i jego rozwiązaniu.Aby uzyskać pomoc należy pisać pod adres infolinia@cyberprzemocgdynia.pl lub cyberprzemoc@razem.pl.

Dodatkowo, uczniowie 10 wybranych gdyńskich szkół wzięli udział w anonimowym badaniu. Wyniki są momentami wręcz zastraszające – przyznają organizatorzy projektu i jako przykład podają, że 49% dziewcząt w wieku gimnazjalnym przyznaje, że udostępniło w internecie przynajmniej raz swoje zdjęcia nago.

Od 14 do 23 października odbędą bezpłatne dyżury psychologów i informatyków w Gdyńskim Centrum Organizacji Pozarządowych oraz Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia. Obowiązują jedynie zgłoszenia emailowe na adres infolinia@cyberprzemocgdynia.pl.