Cel projektu: wydzierganie dla pacjentów puckiego hospicjum 10 koców, 25 par skarpet i 10 chust / szali. Chcemy w ten sposób przyczynić się do podniesienia jakości ich pobytu w hospicjum.

Geneza projektu: Wszystko zaczęło się od spotkań w gronie przyjaciółek, które miały potrzebę działań na rzecz swojego ukochanego miasta – Gdyni i jego mieszkańców.  W tym gronie powstał i od 5 lat jest kontynuowany projekt „Manual Factory dzierganie z sercem”. Nawiązały się mocne relacje i przyjaźnie, mamy wolontariuszki w każdej grupie wiekowej, co stanowi o potencjale naszej grupy.

Wokół wspólnej pasji, jaką jest rękodzieło, skupia się międzypokoleniowa grupa dziergająca dla przyjemności, ale też ze społecznym przesłaniem. Co roku przy wsparciu Fundacji NADAKTYWNI oraz patronacie Prezydenta Miasta Gdyni wolontariuszki organizują obchody Międzynarodowego Dnia Dziergania w Miejscach Publicznych.

Podoba nam się sposób, w jaki ksiądz Jan Kaczkowski prowadzi swoje hospicjum. Chcemy dołożyć swoje cegiełki ku podwyższeniu standardu tego miejsca i wygody pacjentów. Poświęcimy na to swój wolny czas, umiejętności i użyjemy swoich narzędzi.

Opis projektu: Ogromnie szanujemy i lubimy księdza Jana Kaczkowskiego, choć nie wszyscy w naszym gronie jesteśmy chrześcijanami. W prowadzonym przez niego hospicjum w Pucku mądrze jest realizowane przesłanie, że hospicjum to też życie. Chcemy, by było przyjemniejsze, w otoczeniu ładnych i przytulnych rzeczy.

Nasz projekt polega na cotygodniowych, 2-godzinnych spotkaniach, na których uczestniczki ponad uczeniem początkujących rękodzieła artystycznego, dziergać będą prostokąty, z których zszywane zostanie 10 koców (na każdy potrzeba 49 prostokątów w wymiarach ok. 23×18 cm), 25 par skarpet i 10 chust i / lub szali dla pań w hospicjum. Wyroby te zostaną przekazane przed świętami jako podarunki pod choinkę.

Sam projekt poza konkretnymi efektami wzmocni poczucie gdyńskich dziewiarek-seniorek, że ich umiejętności są potrzebne i niezbędne. Dodatkowo uczestniczki w różnym wieku otworzą się na cechy swoich pokoleń, co zapobiegnie stereotypowym ich postrzeganiem.

 

Co po zebraniu oczekiwanej kwoty: Za zebraną kwotę kupimy wełnę i włóczkę, z której wydziergamy koce, skarpetki i chusty dla pacjentów prowadzonego przez księdza Jana Kaczkowskiego hospicjum w Pucku. Wspólne międzypokoleniowe dzierganie będzie miało miejsce w użyczonej części gdyńskiej kawiarenki „Caffe Anioł”, w poniedziałki w godzinach 18:00-20:00. W grudniu nasze wyroby zawieziemy do Pucka jako prezenty pod choinkę. Za uzyskaną ze zbiórki nadwyżkę finansową wydamy album ze zdjęciami naszych wyrobów a dochód z jego sprzedaży przeznaczymy na kurs samoobrony dla naszych seniorek.

Główne atuty projektu: oprawienie komfortu życia potrzebującym, w tym przypadku pensjonariuszom hospicjum w Pucku.
Integracja międzypokoleniowa i wzajemne otwieranie się pokoleń na swoją specyfikę.
Propozycja nauczenia się zanikającego rękodzieła i spędzania czasu w pozytywnie zakręconym gronie dziewiarek.

Harmonogram projektu

  • 2015-08-24 – 2015-08-24wyjazd do hospicjum w Pucku i uzgadnianie potrzeb podopiecznych
  • 2015-09-14 – 2015-11-14nabór uczestników poprzez lokalne media (np. gazeta „Ratusz”), portale społecznościowe i Gdyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych
  • 2015-08-31 – 2015-09-30wybór włóczek co do jakości, zaplanowanie potrzebnej ilości i kolorów, wybór dostawcy z najlepszą ceną, zakup włóczek; wybór, edycja i wydruk wzorów
  • 2015-08-31 – 2015-09-15podział zadań składających się na projekt (dzierganie, kompletowanie łatek do poszczególnych koców, zszywanie, obszywanie, pranie, dokumentacja fotograficzna, pakowanie do przekazania)
  • 2015-09-07 – 2015-11-30nauka (teoria i praktyka) dziergania wyrobów oraz dalszej obróbki do finalnego ich powstania – dla początkujących i nowych uczestników
  • 2015-08-24 – 2015-12-12w trakcie pracy na wyrobami oraz podczas wizyt w hospicjum: robienie zdjęć poszczególnych etapów i umieszczanie notek i fotorelacji ze spotkań na profilach i stronie internetowej
  • 2015-12-01 – 2015-12-05kontakt z hospicjum, ustalania przebiegu przekazania wyrobów (ustalanie terminu i długości spotkania, organizacja przejazdu uczestniczek na miejsce)
  • 2015-09-30 – 2016-01-31na bieżąco kontakt z darczyńcami, przygotowanie form podziękowań, ich rozsyłka

Przeznaczenie środków

LP. NAZWA ŚRODKA KOSZT
1. 13 kg włóczki na koce 1 560 zł
2. 5 kg włóczki na skarpety 750 zł
3. 5 kg wełny na chusty i szale 800 zł
4. prowizja 109 zł
Suma 3 219 zł

Share This Story, Choose Your Platform!