banner_da_bf30c00d8fŚwięto Hal Targowych to wydarzenie skupiające uwagę na bardzo ważnym dla Gdyni miejscu – historycznym, modernistycznym zespole Miejskich Hal Targowych z 1937 r., stanowiącym istotny element tożsamości Śródmieścia Gdyni, uznanego w tym roku za Pomnik Historii.

Święto Hal Targowych w Gdyni to jednak przede wszystkim dzień, którego głównymi bohaterami będą ludzie, w tym kupcy z Placu Targowego, Hali Łukowej, Hali Płaskiej, a także Hali Rybnej oraz sami klienci hal odwiedzający to miejsce w celu codziennych zakupów.

Hale Targowe to miejsce, które stanowi wciąż autentyczny, żywy symbol wolnego handlu, potencjału i kreatywności polskiego rzemiosła, czy najlepszych przykładów kaszubskich, kociewskich, żuławskich czy mazurskich upraw, hodowli oraz wytworów lokalnych producentów rolnych, w tym najczęściej z małych zakładów przetwórczych.

Święto Hal będzie organizowane po raz pierwszy w Gdyni oraz jako pierwsza tego rodzaju inicjatywa w kraju. Stąd zaproszenie do udziału w wydarzeniu skierowane jest także do potężnej rzeszy, wielu tysięcy miłośników historycznych miejskich hal, placów i targowisk z Polski i zagranicy. Tych co przywiązują dużą wagę do ciągłości funkcjonowania otwartych, ważnych społecznie przestrzeni publicznych oraz zróżnicowanych form handlu wpływających na jakość życia w miastach.

Takie wypowiedzi jak ta poniższa…, należą do kanonu wspomnień Polaków z różnych regionów kraju:

„Jak się dawniej odwiedzało Gdynię, to zawsze najpierw szło się na hale targowe, gdzie był cały świat, wszystkie towary, których nie można było dostać w innych sklepach na terenie kraju. Tutaj były dostępne, w tym dzięki marynarzom, zaopatrzeniu z portu oraz przedsiębiorczym kupcom, zapatrywali się na hali m.in. właściciele sklepów kolonialnych z Warszawy, Łodzi czy Poznania”.

Święto Hal Targowych w Gdyni to okazja do celebrowania wysokiej jakości żywności i produktów kulinarnych, propagowania wiedzy oraz edukacji dietetycznej, a także możliwość uczestniczenia w wielu specjalnie przygotowanych propozycjach, w tym pokazach artystycznych, kulinarnych, czy konkursach wiedzy.

Na Święto Hal Targowych w Gdyni złoży się program kilkudziesięciu akcji, aktywności oraz mikro wydarzeń, tworząc w tym dniu wyjątkową atmosferę, podkreślającą wyjątkowe walory historyczne, handlowe oraz społeczne miejsca.

W tym roku okazja do celebrowania potencjału i atrakcji kulinarnych miasta i regionu jest szczególnie wyjątkowa. VI Weekend Kulinarny w Gdyni, a więc święto restauracji Szlaku Kulinarnego Gdyni, odbędzie się w tym roku wyjątkowo w sierpnia, w tym zakładając wspólne atrakcja ze Świętem Hal Targowych m.in. pokazy i warsztaty kulinarne, finał konkursu na „Gdyński przysmak” oraz questing kulinarno-morski (więcej – www.kulinarnagdynia.pl).

; ;