Od 1 stycznia 2016 roku część NGO może korzystać z uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów. Wybór tej formy księgowości uprawnia do zrezygnowania z prowadzenia pełnej księgowości i składania sprawozdania finansowego. Decyzję o przejściu na uproszczoną księgowość należy zgłosić do urzędu skarbowego.

PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ

Jesteśmy małym, lokalnym stowarzyszeniem. Z portalu ngo.pl dowiedzieliśmy się, że spełniamy warunki do prowadzenia uproszczonej księgowości. Zgodnie z informacjami zawartymi w portalu ngo.pl, w styczniu 2016 r. wysłaliśmy do urzędu skarbowego pismo informujące o przejściu na uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów. Jednak kilka dni temu otrzymaliśmy pismo od Naczelnika Urzędu Skarbowego z wezwaniem do złożenia sprawozdania finansowego za 2016 r. Naczelnik powołuje się m.in. na art. 27 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zadzwoniliśmy do urzędu pod numer wskazany w piśmie, wyjaśniając, że wybór uproszczonej księgowości zwalnia nas z obowiązku składania sprawozdania finansowego. Urzędnik, z którym rozmywaliśmy stwierdził, że według jego wiedzy musimy sprawozdanie złożyć, a jeśli uważamy inaczej, to powinniśmy wykazać podstawę prawną, która by nas zwalniała z obowiązku składania sprawozdania. Jak odpowiedzieć na pismo urzędu skarbowego?

DORADCZYNI SERWISU PORADNIK NGO.PL ODPOWIADA:

Obowiązek składania sprawozdania finansowego wynika z art. 27 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (na ten właśnie artykuł powołuje Naczelnik Urzędu Skarbowego w opisywanej sprawie). Artykuł ten zobowiązuje podatników mających obowiązek sporządzenia sprawozdania finansowego do złożenia tego sprawozdania. Natomiast sam obowiązek sporządzenia sprawozdania wynika z ustawy o rachunkowości.

Czytaj dalej

; ;