Minister Zdrowia ogłosił konkurs ofert na realizację zadania z zakresu zdrowia publicznego: 1.2.4 h Gromadzenie i analiza danych dotyczących karmienia piersią w ramach Działania 1.2.4 promocja karmienia piersią Celu Operacyjnego 1: Poprawa sposobu żywienia i stanu odżywiania społeczeństwa oraz aktywności fizycznej społeczeństwa. Oferty należy składać do 25 września 2017 r.

Minister Zdrowia, działając na podstawie art. 14 ust. 1 w związku z art. 13 pkt 1 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o zdrowiu publicznym (Dz. U. poz. 1916 oraz z 2016 r. poz. 2003), zwanej dalej „ustawą”, i rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 sierpnia 2016 r. w sprawie Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020 (Dz. U. poz. 1492), ogłasza konkurs ofert na realizację zadania z zakresu zdrowia publicznego:

1.2.4 h Gromadzenie i analiza danych dotyczących karmienia piersią w ramach Działania 1.2.4 promocja karmienia piersią Celu Operacyjnego 1: Poprawa sposobu żywienia i stanu odżywiania społeczeństwa oraz aktywności fizycznej społeczeństwa.

Zadanie będące przedmiotem konkursu ofert

Przedmiotem konkursu jest wybór realizatora zadania z zakresu zdrowia publicznego polegającego na zgromadzeniu i analizie danych dotyczących karmienia piersią.

Oferent zgromadzi i przeanalizuje dane dotyczące szeroko pojętego obszaru tematycznego: karmienie piersią. Badanie zostanie przeprowadzone na grupie kobiet reprezentatywnej dla Polski.

Oferent opracuje i przeprowadzi ogólnopolskie badanie dotyczące karmienia piersią i przedstawi wyniki w formie raportu wraz z rekomendacjami.

Grupą docelową badania są kobiety – matki małych dzieci.

Obszar zainteresowania:

  1. doświadczenia kobiet w zakresie wsparcia karmienia piersią przez personel medyczny (położna podstawowej opieki zdrowotnej, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej sprawujący opiekę nad matką, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej sprawujący opiekę nad dzieckiem, neonatolog, alergolog);
  2. doświadczenia kobiet dotyczące wsparcia albo jego braku, nakłaniania do zaprzestania karmienia piersią ze strony bliskich (dziadkowie, mąż/partner, przyjaciele), osób trzecich np. w przestrzeni publicznej, pracodawcy;
  3. doświadczenia kobiet dotyczące wsparcia karmienia piersią otrzymane od instytucji prowadzących opiekę nad dziećmi do lat trzech albo braku takiego wsparcia;
  4. źródła wiedzy na temat karmienia piersią;
  5. motywacje związane z karmieniem piersią i zaprzestaniem karmienia piersią;
  6. doświadczenia kobiet dotyczące reklamy (informatory, prezenty, maile firm produkujących mieszkanki mlekozastępcze itp.) i dostępnośc produktów mlekozastępczych;
  7. korzystanie z mleka z banku mleka podczas pobytu w szpitalu;
  8. długość wyłącznego karmienia piersią, długość karmienia piersią;
  9. wiek dziecka, w którym zostały wprowadzone pierwsze pokarmy uzupełniające;
  10. wiek dziecka, w którym dziecko zaczęło regularnie otrzymywać mieszkankę mlekozastępczą;
  11. czy dziecko było karmione mieszanką po porodzie podczas pobytu w szpitalu;
  12. rodzaj porodu;
  13. czy były przeciwwskazania do karmienia piersią ze strony matki lub dziecka;
  14. czas w jakim dziecko zostało po raz pierwszy przystawione do piersi, zapewnienie kontaktu „skóra do skóry” oraz inne elementy standardów opieki okołoporodowej, które mają wpływ na karmienie piersią, w szczególności:
  • pomoc w rozpoczęciu karmienia piersią;
  • dostarczenie matce wyczerpujących informacji na temat korzyści i metod karmienia piersią, jak również postępowania w okresie całego karmienia;
  • pokazanie matce, jak karmić piersią oraz jak podtrzymać laktację, nawet jeśli będzie oddzielona od swojego dziecka; pomoc personelu medycznego w razie kłopotów z karmieniem piersią,
  1. moment podjęcia decyzji o karmieniu piersią a długość karmienia.

Oferent przedstawi wyniki badań przez przygotowanie raportu końcowego posiadającego następującą strukturę: stronę tytułową i spis treści, streszczenie raportu, wprowadzenie (opis przedmiotu, głównych założeń i celów badania), opis zastosowanej metodologii, opis wyników badania oraz ich analizę i interpretację (wyniki przedstawione będą również w formie graficznej), wnioski i rekomendacje pogrupowane wg. skali istotności lub tematycznie. Raport końcowy powinien udzielać wyczerpujących odpowiedzi na wyżej postawione zagadnienia.. Raport powinien być napisany w czytelnej i zrozumiałej formie, a wnioski i rekomendacje wynikające z badania powinny być obiektywne. Raport końcowy powinien także podawać dokładne źródła informacji, w celu ich weryfikacji.

Realizator zostanie wybrany na okres do 31 grudnia 2018 r.

Zadanie powinno być realizowane z uwzględnieniem aktualnej wiedzy naukowej. Jego realizacja będzie podlegać ocenie pod kątem efektywności i skuteczności w osiąganiu zaplanowanych rezultatów.

Podmioty uprawnione do składania ofert w konkursie

Oferentami mogą być podmioty, określone w art. 3 ust. 2 ustawy, to jest:

podmioty, których cele statutowe lub przedmiot działalności dotyczą spraw objętych zadaniami z zakresu zdrowia publicznego określonymi w art. 2 ustawy, w tym organizacje pozarządowe i podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U z 2016 r. poz. 1817),

spełniające kryteria wyboru wskazane w ogłoszeniu o konkursie ofert.

Prawidłowo przygotowaną i wypełnioną ofertę wraz z załącznikami (w jednym egzemplarzu) należy złożyć w formie papierowej w terminie od 15.09.2017 r. do 25.09.2017 r. na adres:

Ministerstwo Zdrowia

Departament Matki i Dziecka

ul. Miodowa 15

00‐952 Warszawa

z dopiskiem na kopercie: Konkurs NPZ w roku 2017, zadanie: 1.2.4 h Gromadzenie i analiza danych dotyczących karmienia piersią, NPZ.CO1_1.2_4h_2017.

Oferty należy składać (osobiście, pocztą kurierską lub listem poleconym) w siedzibie Ministerstwa Zdrowia od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.15 do 16.15.

O przyjęciu oferty decyduje data i godzina jej wpływu do Ministerstwa Zdrowia. Oferty, które wpłyną po terminie, będą odrzucane.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej MZ: Konkurs

Za: NGO

; ;