Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r. jest okazją do świętowania wydarzeń z przeszłości, ale również zachętą do budowania wspólnej przyszłości. Nowe programy dotacyjne mają być impulsem dla mieszkańców Polski do wspólnego tworzenia programu obchodów.

Z okazji rocznicy powstały dwa programy dotacyjne „Niepodległa” i „Koalicje dla Niepodległej”. Ich odbiorcami są społeczności lokalne, ich mieszkańcy oraz działające w nich instytucje. Łączna kwota przeznaczona na programy dotacyjny w latach 2017-2021 to 45 500 000 złotych.

Program „Niepodległa”

Program „Niepodległa” skierowany jest do samorządowych instytucji kultury oraz organizacji pozarządowych. Jego celem jest dofinansowanie inicjatyw włączających mieszkańców Polski w świętowanie rocznicy niepodległości oraz zwiększających świadomość na temat wydarzeń związanych z odzyskaniem i odbudową państwowości.

Program umożliwia pozyskanie dofinansowania na organizację dużych wydarzeń oraz mniejszych inicjatyw, które będą skupiały się na działaniach edukacyjnych, animacyjnych lub popularyzatorskich, takich jak: festiwale, wystawy, koncerty, tworzenie ścieżek edukacyjnych – projekty muszą zostać zrealizowane do 30 listopada 2017. Minimalna kwota wnioskowanego dofinansowania to 5 000 zł, maksymalna – 50 000 zł. Wnioskowana kwota nie może przekraczać 85% budżetu przedstawionego we wniosku.

Nabór wniosków na rok 2017 w ramach programu „Niepodległa” będzie trwał od 19 lipca do 16 sierpnia 2017 roku.

Zachęcamy do zapoznania się z zasadami przyznawania dotacji:  niepodlegla.gov.pl/dotacje/niepodlegla/

Program „Koalicje dla Niepodległej”

Celem programu „Koalicje dla Niepodległej” jest zachęcenie wszystkich mieszkańców Polski do radosnego i wspólnego świętowania stulecia odzyskania niepodległości. Pomóc w tym ma system małych dotacji przeznaczonych dla samorządowych instytucji kultury, organizacji pozarządowych i innych instytucji, które zawiążą koalicję na rzecz realizacji zadań związanych z obchodami. Premiowane będą inicjatywy, które pozwolą na zaangażowanie i partycypację obywatelską oraz autentyczne współtworzenie obchodów przez lokalne środowiska.

Konkurs zostanie podzielony na dwa etapy. Pierwszy etap zostanie skierowany do samorządowych instytucji kultury, które staną się regionalnymi operatorami programu. Wnioskodawcy będą mogli ubiegać się o dotacje na realizację działań edukacyjnych i szkoleniowych. II etap konkursu zostanie ogłoszony po wyborze operatorów (i we współpracy z nimi) i zostanie skierowany do wnioskodawców, którzy wspólnie podejmą się realizacji projektu dotyczącego podtrzymywania tradycji narodowej, budowania patriotyzmu lokalnego oraz pielęgnowania dziedzictwa kulturowego. Będą mogli ubiegać się o dofinansowanie działań o charakterze kulturalnym, artystycznym i edukacyjnym.

Nabór wniosków w I etapie konkursu „Koalicje dla Niepodległej” zostanie wkrótce ogłoszony.

Organizatorem programu jest Biuro Programu Niepodległa (niepodlegla.gov.pl).

Za: NGO

; ;