Minister Zdrowia ogłosił konkurs ofert na realizację zadania z zakresu zdrowia publicznego: Wspieranie szkół i placówek oświatowych w zakresie interwencji kryzysowej. Oferty należy składać do 19 czerwca 2017 r.

Minister Zdrowia, działając na podstawie art. 14 ust. 1 w związku z art. 13 pkt 1 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o zdrowiu publicznym (Dz. U. poz. 1916 oraz z 2016 r. poz. 2003), zwanej dalej „ustawą”, i rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 sierpnia 2016 r. w sprawie Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020 (Dz. U. poz. 1492), ogłasza konkurs ofert na realizację zadania z zakresu zdrowia publicznego:

Wspieranie szkół i placówek oświatowych w zakresie interwencji kryzysowej w ramach Działania

2.4. Prowadzenie działań na rzecz zapobiegania depresji, samobójstwom i innym zachowaniom autodestrukcyjnym w populacjach o zwiększonym ryzyku, w tym konsultacja działań w ramach zespołu roboczego utworzonego przy Radzie do spraw Zdrowia Publicznego oraz finansowanie działań badawczych, profilaktycznych i przyczyniających się w inny sposób do realizacji zadania.

Celu Operacyjnego 3: Profilaktyka problemów zdrowia psychicznego i poprawa dobrostanu psychicznego społeczeństwa.

Przedmiotem konkursu jest wybór realizatora, który podejmie się wykonania zadań opisanych w pkt 1 i w pkt 2 ogłoszenia.

1. ZADANIE PIERWSZE:

  • Zadanie ukierunkowane będzie na wspieranie działań wychowawczych, profilaktycznych i interwencyjnych w szkole lub placówce oświatowej – szczególnie w sytuacjach trudnych, wynikających z doświadczania przez uczniów kryzysów (m.in. rozwojowych, egzystencjalnych, sytuacyjnych, środowiskowych) – redukujących zagrożenia i zmniejszających incydenty zaburzeń zdrowia psychicznego.
  • Zadanie polegać będzie na opracowaniu programu szkolenia, którego zakres obejmie zagadnienia ochrony zdrowia psychicznego uczniów, ich rodziców i nauczycieli. Przygotowany program stanowić będzie merytoryczną bazę do prowadzenia szkoleń skierowanych do przedstawicieli publicznych i niepublicznych placówek doskonalenia nauczycieli; publicznych i niepublicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz psychologów i pedagogów zatrudnionych w szkołach (I etap).

Przeszkoleni uczestnicy z I etapu, w dalszej kolejności podejmą kaskadowo szkolenie rad pedagogicznych (co najmniej 2), nauczycieli szkół i placówek systemu oświaty oraz rodziców (II etap).

  • Przygotowanie programu szkolenia zostanie poprzedzone ogólnopolskim, dwuetapowym badaniem potrzeb edukacyjnych skierowanym do dyrektorów szkół, nauczycieli, psychologów i pedagogów zatrudnionych w szkole, uczniów i wychowanków, rodziców z zakresu ochrony zdrowia psychicznego uczniów.
  • Program szkolenia powinien uwzględniać aktualną wiedzę naukową i praktyczną z zakresu psychologii, w szczególności psychologii rozwojowej dzieci i młodzieży oraz interwencji kryzysowej. Wymagane jest, aby program szkolenia powstał we współpracy ze specjalistami z zakresu psychiatrii, psychologii, pedagogiki, resocjalizacji, socjologii. W ramach programu zostaną przygotowane m.in. arkusze obserwacji ucznia oparte na modelu biopsychospołecznym oraz bezpłatne materiały edukacyjno-informacyjne dedykowane dla uczestników szkoleń: przedstawicieli publicznych i niepublicznych placówek doskonalenia nauczycieli; publicznych i niepublicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz psychologów i pedagogów zatrudnionych w szkołach.
  • Wszystkie powstałe do prezentowania na stronach internetowych materiały edukacyjno-informacyjne powinny zostać przystosowane do standardu WCAG 2.0, zgodnie
    z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 2012 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji
    w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych
    (Dz. U. z 2016 r. poz. 113).
  • Przy ocenie ofert, złożonych w ramach zadania pierwszego, dodatkowym atutem będą projekty oferentów, którzy zobowiążą się do:
  • przeprowadzenia jakościową metodą badawczą tzw. studium przypadku, co najmniej 10 studiów przypadków,
  • zawarcia porozumień z odbiorcami szkoleń z II etapu, które umożliwi bezpłatne przeszkolenie więcej niż 5 rad pedagogicznych,
  • uwzględnienia wśród odbiorców szkoleń:
    • realizatorów programu „Nastolatek” stanowiącego część programu „Szkoła dla rodziców i wychowawców”,
    • nauczycieli ze szkół i placówek, które przystąpiły do zadania publicznego pn. „Bezpieczna i przyjazna szkoła – ocena szkół i placówek systemu oświaty realizujących politykę ochrony dzieci przed agresją i przemocą”.

2. ZADANIE DRUGIE:

  • Zadanie polegać będzie na dokonaniu wyboru, zgodnie z zasadami konkurencyjności, określonymi w części B ogłoszenia, niezależnego podmiotu, który przeprowadzi ewaluację realizacji zadania pierwszego opisanego w pkt 1 ogłoszenia konkursu oraz wesprze go w osiągnięciu zakładanych efektów.
  • Celem ewaluacji będzie monitorowanie, ocena procesu wdrażania projektu i jego efektywność w odniesieniu do celu zadania, z uwzględnieniem m.in. następujących kryteriów ewaluacji:
  • trafność – stopień dopasowania treści szkolenia oraz kanałów komunikowania do potrzeb grup docelowych,
  • skuteczność – stopień realizacji celów i osiągnięcia wskaźników określonych dla przedsięwzięcia,
  • efektywność – stosunek poniesionych nakładów do uzyskanych efektów działań
    w praktyce.
  • Wyniki ewaluacji zostaną przedstawione w raporcie, który musi zawierać systemowe wnioski i rekomendacje m.in. do:
  • trafności rozpoznania potrzeb edukacyjnych odbiorców szkoleń,
  • adekwatności przygotowanego programu szkolenia z zakresu ochrony zdrowia psychicznego uczniów i wychowanków skierowanego do przedstawicieli: placówek doskonalenia nauczycieli, poradni psychologiczno-pedagogicznych, psychologów i pedagogów zatrudnionych w szkole lub placówce, w odniesieniu do zdiagnozowanych potrzeb,
  • rzetelności i przydatności opracowanych szkoleniowych materiałów informacyjno-edukacyjnych, arkuszy obserwacji ucznia i wychowanka opartych na modelu biopsychospołecznym, w odniesieniu do ich użytkowników,
  • efektywności prowadzenia szkoleń kaskadowych dla przedstawicieli placówek doskonalenia nauczycieli, poradni psychologiczno-pedagogicznych, psychologów i pedagogów zatrudnionych w szkole lub placówce, a następnie dla nauczycieli, rodziców, uczniów/wychowanków itp.
  • monitorowania efektów prowadzonych szkoleń w odniesieniu do wyników badań przed szkoleniem i po szkoleniu.

Realizacja zadania pierwszego i zadania drugiego przyczyni się do stworzenia skutecznego i systemowego wspierania szkół i placówek oświatowych w zakresie ochrony zdrowia psychicznego uczniów i ich rodziców. Wpłynie także na podniesienie kompetencji kadry pedagogicznej szkół oraz placówek oświatowych w zakresie prawidłowego reagowania w sytuacjach trudnych wynikających z doświadczania przez uczniów kryzysów, co redukować będzie poziom potencjalnych zagrożeń i zmniejszy incydenty zaburzeń zdrowia psychicznego uczniów lub wychowanków.

W realizacji zadania przyjęto 40 – procentowy wzrost kompetencji wychowawczych, profilaktycznych, interwencyjnych z zakresu ochrony zdrowia psychicznego uczniów i wychowanków dla dyrektorów szkół, nauczycieli, psychologów i pedagogów zatrudnionych w szkole lub placówce oraz rodziców i opiekunów.

Podmioty uprawnione do składania ofert w konkursie

Oferentami mogą być podmioty, określone w art. 3 ust. 2 ustawy, to jest:

podmioty, których cele statutowe lub przedmiot działalności dotyczą spraw objętych zadaniami z zakresu zdrowia publicznego określonymi w art. 2 ustawy, w tym organizacje pozarządowe i podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U z 2016 r. poz. 1817),

spełniające kryteria wyboru wskazane w ogłoszeniu o konkursie ofert.

Prawidłowo przygotowaną i wypełnioną ofertę wraz z załącznikami (w jednym egzemplarzu) należy złożyć w formie papierowej w terminie od dnia 26 maja 2017 r. do dnia 19 czerwca 2017 r. na adres:

Ministerstwo Zdrowia

Departament Zdrowia Publicznego

ul. Miodowa 15

00‐952 Warszawa

z dopiskiem na kopercie:

Konkurs NPZ w roku 2017, zadanie: Wspomaganie szkół i placówek oświatowych w zakresie interwencji kryzysowej,

Oferty należy składać (osobiście, pocztą kurierską lub listem poleconym) w siedzibie Ministerstwa Zdrowia od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.15 do 16.15.

O przyjęciu oferty decyduje data i godzina jej wpływu do Ministerstwa Zdrowia. Oferty, które wpłyną po terminie, będą odrzucane.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej urzędu: Konkurs

Za: NGO

; ;