Jak co roku w formularzach PIT zaznaczamy, której organizacji pożytku publicznego chcielibyśmy przekazać 1% swojego podatku. W 2017 r. mamy na to trochę więcej czasu niż zazwyczaj. Termin dla większości podatników mija 2 maja. Zobacz, jak skutecznie i z pożytkiem (pozytek.ngo.pl) dokonać alokacji.

W 2017 r. termin na rozliczenie się z urzędem skarbowym dla większości podatników wypada 2 dni później niż standardowo. Zwykle rozliczamy się do końca kwietnia. Ale w tym roku 30 kwietnia to niedziela. Dodatkowo 1 maja jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Mamy więc możliwość składania zeznań za 2016 r. do 2 maja 2017 r. No chyba, że ktoś chciałby mieć PIT z głowy przed majówką…

Rubryki procentowe w formularzach PIT

1% mogą przekazać OPP podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (w tym m.in. podatnicy uzyskujący dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych) i podatnicy prowadzący działalność gospodarczą korzystający z liniowej stawki*.

Rubryki dotyczące 1% we wszystkich formularzach podatkowych, umożliwiających dokonanie alokacji, wyglądają podobnie. Wypełniając PIT trzeba więc:

  • wskazać wybraną przez nas organizację pożytku – podajemy tylko jej numer KRS
  • podać kwotę, którą chcemy przekazać OPP (nie może ona przekraczać 1% podatku należnego, wynikającego z zeznania)

Można też (ale nie trzeba) podać informacje uzupełniające i wyrazić zgodę na przekazanie przez urząd skarbowy naszych danych OPP.

Na jednym formularzu PIT podatnik może przekazać 1% tylko jednej organizacji. Jeśli rozliczamy się na więcej niż jednym formularzu (mamy rożne rodzaje przychodów, np. z pracy i dochody z papierów wartościowych), w każdym z nich możemy wskazać inną organizację pożytku.

Czytaj dalej