Ponad 1000 tancerzy z całej Europy i z różnych stron świata przybędzie do Gdyni, aby wziąć udział w Mistrzostwach Europy w Tańcu Irlandzkim. Impreza, która dotąd gościła m.in.: w Mediolanie, Hadze czy Bremie, odbędzie się w naszym mieście w listopadzie 2017 roku. Gdynianie mogą spodziewać się spektakularnego widowiska z udziałem prawdziwych mistrzów tańca.

Konkurs tańca irlandzkiego Ista Feis w Gdyni, fot. Karol Stańczak

Mistrzostwa Europy w Tańcu Irlandzkim (Mainland Europe Irish Dancing Championships) to najważniejsze w roku zawody w Europie kontynentalnej, w których każdorazowo startuje ponad 1000 zawodników. Walczą oni nie tylko o prestiż i miano mistrza, ale także o puchary, medale, a przede wszystkim o awans do mistrzostw świata.

Ranga zawodów jest znacząca. Mistrzostwa odbyły się już m.in.: w Mediolanie, Hadze, Bremie, Krakowie, Salzburgu, Wiedniu oraz w Monachium. W 2017 do tego zacnego grona gospodarzy dołączy Gdynia, która będzie gościć najlepszych tancerzy z Europy, Azji oraz Bliskiego Wschodu.

Trzydniowe wydarzenie, które odbędzie się w listopadzie 2017 r., rozpocznie się uroczystą galą. Podczas niej będzie można podziwiać widowiskowe choreografie przygotowane specjalnie na tę okazję przez szkoły tańca irlandzkiego z całej Europy. Dwa kolejne dni przeznaczone będą na zmagania zawodników, zarówno w konkurencjach solowych, jak i indywidualnych.

W organizację wydarzenia zaangażowane są Fundacja Oderwij Się oraz Szkoła Tańca Irlandzkiego ISTA, która w listopadzie w Wiedniu obroniła tytuł Mistrzów Europy w kategorii Figure Dance i zakwalifikowała się do Mistrzostw Świata w Dublinie w 2017 roku. Do MŚ zakwalifikowały się ponadto dwie trójmiejskie drużyny z ISTA: Ladies Ceili oraz Mixed Ceili.

Za: Gdynia.pl