ngo

Stereotyp, że organizacje pozarządowe powinny robić wszystko za darmo jest wciąż żywy. Cykl Zróżnicowane źródła finansowania NGO przybliży możliwości pozyskiwania funduszy. Dla serwisu warszawa.ngo.pl przygotowuje go Karolina Cyran-Juraszek.

Szanse

Zwiększenie zainteresowania obszarem świadczenia usług społecznych, a tym samym potrzeba wzrostu kompetencji w tym zakresie III Sektora, wynika z nowych regulacji, związanych m.in. z Europejskim Funduszem Społecznym. Coraz częściej przewidują one możliwość partycypowania beneficjentów usług społecznych w kosztach realizacji usług finansowanych ze środków publicznych. Dla sektora pozarządowego oznacza to rozwój działań w ramach działalności odpłatnej i nieodpłatnej pożytku publicznego.

W obecnym okresie programowania przewidziano zdecydowany rozwój usług społecznych wykonywanych przez NGO i zrównane z nimi podmioty, w tym spółdzielnie socjalne. Preferencje wpisywane są wprost w dokumentach programowych Ministerstwa Rozwoju. Działania w tym zakresie monitorowane są m.in. przez zespół ds. społecznych Rady Działalności Pożytku Publicznego przy MRPiPS.

Podobne działania podjął Ogólnopolski Związek Rewizyjny Spółdzielni Socjalnych przygotowując projekt standardów współpracy spółdzielni z jednostkami samorządu terytorialnego w zakresie realizacji usług społecznych użyteczności publicznej, które zostały przyjęte przez MRPiPS i zalecone przez Ministerstwo Rozwoju do stosowania w Regionalnych Programach Operacyjnych (Rekomendacje Ministra Pracy i Polityki Społecznej – standardy współpracy jednostek samorządu terytorialnego ze spółdzielniami socjalnymi w zakresie realizacji usług społecznych użyteczności publicznej – w interesie ogólnym – z 5 sierpnia 2015 r.).

Czytaj dalej ; ;