logo

„Olimpiada Statystyczna. Zmierzysz się?” – pod takim hasłem rusza w roku szkolnym 2016/2017 I edycja Olimpiady Statystycznej. Konkurs ma charakter interdyscyplinarny – jej zakres obejmuje wiedzę z obszaru statystyki w powiązaniu z wybranymi zagadnieniami z matematyki, informatyki, geografii, przyrody, przedsiębiorczości oraz przedmiotów ekonomicznych. Zapisy trwają.

Olimpiada Statystyczna jest nowością w polskim systemie oświaty. Ma charakter interdyscyplinarny – jej zakres obejmuje wiedzę z obszaru statystyki w powiązaniu z wybranymi zagadnieniami z matematyki, informatyki, geografii, przyrody, przedsiębiorczości oraz przedmiotów ekonomicznych.

Oprócz wiedzy Olimpiada sprawdza umiejętności praktycznego korzystania z różnych źródeł i narzędzi analizy statystycznej, interpretacji danych, argumentacji, itp. Takie podejście wynika z przekonania organizatorów, że istotnym składnikiem przygotowania do życia w społeczeństwie informacyjnym i gospodarce opartej na wiedzy powinna być znajomość metod i narzędzi analizy statystycznej, niezbędna do diagnozowania i rozwiązywania problemów w środowisku pracy, w firmie, a nawet w gospodarstwie domowym.

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych wezmą udział w trójstopniowej rywalizacji – podczas zawodów szkolnych (w listopadzie 2016 r.), okręgowych (w styczniu 2017 r.) i centralnych (w marcu/kwietniu 2017 r.).

Warto wziąć udział w Olimpiadzie Statystycznej, bo:

  • statystyka – wbrew obiegowym opiniom – wcale nie jest nudna; wykresy, prezentacje danych, argumentowanie z wykorzystaniem liczb i procentów, są częścią rzeczywistości szkolnej, a później wielu z nas stale towarzyszą w życiu zawodowym; warto zatem poznawać statystykę.
  • Olimpiada Statystyczna jest projektem innowacyjnym – wymaga znajomości technologii IT, wykorzystuje jej narzędzia, a wybrane elementy zawodów przeprowadzone zostaną w trybie on-line.
  • udział w Olimpiadzie Statystycznej – poza tym, że służy pogłębieniu wiedzy, doskonaleniu umiejętności, rozwijaniu zainteresowań – może być intelektualną przygodą, okazją do spotkań w gronie ciekawych, utalentowanych młodych ludzi z całego kraju, a w trakcie zawodów finałowych poznania wybitnych polskich statystyków i ekonomistów.
  • może być również prostą drogą do spełnienia marzeń edukacyjnych – wybrane uczelnie partnerskie zapewniają laureatom i finalistom Olimpiady tzw. „złote indeksy” (tj. przyjęcie na studia bez postępowania kwalifikacyjnego).
  • na zwycięzców czekają wartościowe nagrody rzeczowe, ufundowane przez Organizatorów, sponsorów i mecenasów Olimpiady oraz Narodowy Bank Polski.

Szczegółowe informacje na temat Olimpiady Statystycznej znajdują się na stronie internetowej konkursu

Za: pomorskie.eu

; ;