W sobotę 3 września 2016 r. w godz. 10.00 – 18.00 miłośnicy morskich historii będą mogli legalnie wejść na tereny stoczni, na co dzień zamkniętej dla zwiedzających. Otwarty będzie również Park Konstruktorów.

Tereny uwolnione po rozwiązaniu spółki akcyjnej Stocznia Gdynia są dziś obszarem działalności nowoczesnych firm branży morskiej i innowacji. Funkcjonują pod egidą Bałtyckiego Portu Nowych Technologii, będącego nowatorskim projektem biznesowym Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, który wspiera inwestorów m.in. we wdrażaniu i transferze nowych technologii.

Na 100 ha działalność prowadzi kilkadziesiąt firm. Zajmują się one głównie: przemysłem związanym z branżą morską, budową i remontem statków, konstrukcji stalowych, off-shorem, transportem oraz recyklingiem. Wykorzystują również nowe technologie produkcji gazów i suchego lodu oraz protektorów do ochrony katodowej, przynosząc co roku wielomilionowe dochody.

Zapraszamy do obejrzenia ich działalności „od kuchni”. Przygotowaliśmy siedem tras, które prowadzą przez najciekawsze miejsca stoczni; między innymi pod największą w Europie suwnicę, do prototypowni, gdzie testowane są kosmiczne technologie, do historycznego budynku „Akwarium”, który jednak dziś wygląda zupełnie inaczej niż za czasów „Komuny Paryskiej”. Zajrzeć też można do dawnego pentagonu, czyli dzisiejszego Parku Konstruktorów i spojrzeć z usytuowanych w różnych miejscach stoczni punktów widokowych. Każdą z tras oprowadzać będą przewodnicy. Historię tego nierozerwalnie związanego z Gdynią miejsca opowie również wystawa zatytułowana „Czas stoczni”. Do dyspozycji zwiedzających jest też sala kinowa w budynku „Akwarium”, gdzie obejrzeć można m.in. kroniki filmowe, opowiadające o czasach kiedy gdyńskie stocznie były jednym zakładem.

Trasa zwiedzania Parku Konstruktorów rozpocznie się wjazdem na punkt widokowy na VI piętro budynku. Oprócz widoków za oknem obejrzeć tu bęedzie można także wystawę innowacji firm Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia, a przy stoiskach promocyjnych Akademii Morskiej i Akademii Marynarki Wojennej dowiedzieć się co mają do zaoferowania swoim studentom najbardziej „morskie” uczelnie w Gdyni. Dalej trasa będzie prowadzić przez znajdująca się na IV piętrze budynku Pracownię Wzorcowania Przyrządów Pomiarowych, której operatorem jest firma Tenslab www.tenslab.pl  Następnie zwiedzający przejdą na parter budynku, by odwiedzić Pracownię Badań Niszczących i Nieniszczących zarządzaną przez firmę WNS Pomorze www.wnspomorze.pl.

Przeczytaj więcej:

– Pełny program i regulamin dnia otwartego: www.gdynia.pl/kalendarz/imprez/szczegoly/4244_115332.html

– Park Konstruktorów www.ppnt.pl/pl/konstruktorow

57c697d366253