Wszystkich, którzy niedawno zamieszkali w Polsce i żyją w Gdyni zapraszamy w najbliższą sobotę 6 sierpnia na kolejne spotkanie w ramach projektu Gdynia Wielokulturowa – Tradycja Gościnności. Tym razem czeka na Was zwiedzanie naszej wystawy razem z przewodnikiem. Oprowadzania w języku rosyjskim, angielskim oraz po polsku z tłumaczeniem na ukraiński. Wstęp wolny!

Na zwiedzanie wystawy stałej Muzeum z przewodnikiem zapraszamy do Muzeum Emigracji w Gdyni:

12.00-14.00 – oprowadzanie w języku polskim, tłumaczone na ukraiński
14.00-16.00 – oprowadzanie w języku angielskim
16.00-18.00 – oprowadzanie w języku rosyjskim

O projekcie:

„Gdynia wielokulturowa – tradycja gościnności” to projekt, który imigrantom żyjącym w Gdyni, szczególnie tymi pochodzącym zza wschodniej granicy – z Rosji i Ukrainy – pozwoli lepiej poznać się z mieszkańcami miasta. Bogaty, kilkumiesięczny program da szansę poprawienia umiejętności językowych, jak i dowiedzenia się czegoś o Gdyni i polskiej kulturze.

Imigranci poznają Gdynię w trakcie spacerów w języku ukraińskim, rosyjskim i angielskim. Będą oni mieli również okazję wziąć udział w specjalnym oprowadzaniu po wystawie Muzeum Emigracji, gdzie czeka na nich spotkanie z historią zarówno gdynian, jak i wszystkich Polaków.

Zainteresowane osoby będą mogły doskonalić swoją znajomość języka polskiego podczas sobotnich warsztatów. Będą one zorganizowane w formule czterech maratonów językowych, które opracował dr Nicolas Rougier, językoznawca, metodyk nauki języka obcego z Uniwersytetu Gdańskiego. W przyjaznej, kawiarnianej atmosferze każdy poszerzy swoje słownictwo podczas konwersacji i angażujących gier.

Jesienią natomiast zaprosimy grupę migrantów i rodowitych gdynian do aktywnego włączenia się w przygotowania obchodów Międzynarodowego Dnia Migrantów. Na uczestników będą czekały warsztaty teatralne, zorganizowane przez Fundację Strefa WolnoSłowa. Dzięki nim dowiedzą się więcej o sobie nawzajem i zaplanują program wydarzeń 18 grudnia – sami zdecydują, czy zaproszą mieszkańców na warsztaty kulinarne, zajęcia muzyczne, taneczne, pokaz mody, czy może zajęcia plastyczne.

Za: Muzeum Emigracji