262c05f031470d14_0-0-635-220

„Wyprawka dla żaka” to kampania Polskiego Czerwonego Krzyża – jej celem jest wyposażenie dzieci z uboższych rodzin w wyprawki szkolne. Zbiórka przyborów szkolnych, która prowadzona będzie na terenie trójmiejskich sklepów oraz w Internecie, potrwa od 2 do 28 sierpnia 2016 r. Projekt objął patronatem honorowym marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk.

Początek roku szkolnego jest dla wielu uczniów bardzo stresującym momentem. Dzieci przychodząc do szkoły często nie mają potrzebnych przyborów szkolnych i ubrań, co negatywnie wpływa na ich funkcjonowanie w grupie i naukę. Wynika to zazwyczaj ze złych warunków materialnych rodziny. Najgorzej sytuacja ta przedstawia się w rodzinach dysfunkcyjnych, które nie zawsze spełniają warunki umożliwiające im uzyskanie pomocy finansowej z różnych placówek pomocy społecznej. Wtedy wsparcie od organizacji charytatywnych jest jedynym, które uzyskują.

Kampania „Wyprawka dla Żaka” co roku spotyka się z ogromnym zainteresowaniem społecznym i prowadzona jest z dużym zaangażowaniem wolontariuszy i pracowników całej organizacji od roku 2000. Od kilku lat w czasie wakacji Zarządy Okręgowe i Rejonowe organizują różne akcje, podczas których zbierają fundusze na zakup wyprawek.

Adresatami kampanii są uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych pochodzących z rodzin, które borykają się z problemami materialnymi. Na początku września każdy uczeń otrzymuje od PCK plecak, w którym znajdują się zeszyty, przybory szkolne, bloki rysunkowe, kredki, plastelina itp.

W 2015 r. na terenie województwa pomorskiego przygotowano niemal 500 wyprawek szkolnych o łącznej wartości 25 tysięcy złotych. Organizatorzy liczą, że w tym roku uda się osiągnąć podobny sukces.

Poza sklepami i centrami handlowymi, w których prowadzone są zbiórki, swój datek można przekazać również za pomocą strony internetowej, na której prowadzona jest zbiórka.

Za: pomorskie.eu