cropped-shutterstock_86389951

O tym, że książki przegrywają nierówna walkę z Internetem i telewizją wiadomo od dawna. Jednak nie wszystkim podoba się ten stan rzeczy. Do walki o dobre imię literatury włącza się Gdynia, która organizując już po raz piąty Nadmorski Plener Czytelniczy, przez 3 dni (29-31 lipca 2016 r.) udowodni, że w Pomorskiem książki wciąż są w modzie. Przekonywać będzie o tym aż 60 autorów z całego kraju!

W tym roku jak zwykle wyjątkową atmosferę będą tworzyć stali goście: Jerzy Bralczyk, Hanna Bakuła, Marta Fox, Barbara Kosmowska, Grzegorz Miecugow, Marek Przybylik, Eustachy Rylski i Stefan Szczepłek. Do grona tegorocznych autorów dołączą Janusz Leon Wiśniewski i Tomasz Sekielski, którzy porozmawiają między innymi o nieprawdopodobnych scenariuszach pisanych przez życie. Natomiast na temat scenariuszy telewizyjnych i świata show-biznesu nikt nie będzie miał tyle do powiedzenia co felietonistka i scenarzystka Ilona Łepkowska.

O wyzwaniach i zmaganiach z naturą, ludźmi i samą sobą opowie w rozmowie z Beatą Sabałą-Zielińską Ewa Dyakowska-Berbeka, żona tragicznie zmarłego alpinisty Maćka Berbeki. Rzeczywistość widzianą oczyma pisarki pokażą nominowane do Nagrody Literackiej Gdynia Renata Lis i Weronika Murek, ale także Anna Król i debiutująca autorka Salcia Hałas. W podróż po egzotycznych krajach zabierze czytelników Katarzyna Boni, która specjalizuje się w opisywaniu nietypowych smaków, egzotycznych kuchni i inspirujących tradycji związanych z jedzeniem.

Wśród autorek bestsellerów pojawią się Agnieszka Tyszka i Nina Reichter. Na zastrzyk optymizmu i nadziei można liczyć na spotkaniu z Niną Majewską-Brown, do „krainy ciszy i tęsknoty” zabierze nas Iwona Paulewicz, o roli kobiet w historii barwnie opowie Iwona Kienzler. Tematy historyczne pojawią się również na spotkaniach z dziennikarzem Markiem Wąsem, opisującym mniej znane dzieje Gdańska, czy też z Elżbietą Żukowską, która sięga po nietypową formę komiksu, by przedstawić losy zwykłych ludzi na tle przemian Gdyni lat trzydziestych i sześćdziesiątych. Temat Gdyni miasta-gospodarza podejmie też na spotkaniu Michał Piedziewicz, autor powieści „Dżoker” i „Domino”.

Jak przystało na plenerową imprezę pojawią się u nas tematy lifestylowe, które zaprezentują znane blogerki:Katarzyna Tusk i Zofia Cudny. Popularna aktorka serialowa i dziennikarka Dominika Gwit zachęci do zastanowienia się nad swoim zdrowiem, poczuciem własnej wartości i celami. Miłośników poezji zapraszamy do udziału w dyskusji „Bliżej poezji – o tajnikach pisania i znaczeniu słowa” z poetami zaproszonymi przez Wydawnictwo Anna Piątkowska. Słuchaczy Lata z Radiem zapraszam do udziału w spotkaniu z samym Romanem Czejarkiem, wieloletnim prowadzącym ten kultowy program radiowej Jedynki.

Spotkania z autorami będą się odbywały na plenerowej scenie przy Bulwarze nadmorskim ale także w Muzeum Miasta Gdyni. Do indywidualnych spotkań z dwudziestoma autorami zaprasza na swoje stoisko wydawnictwo Novae Res.

Nowości, bestsellery i książki w promocyjnych cenach

Na gdyńskim bulwarze pojawi się blisko 90 wydawnictw m.in.: AGORA, Akapit-Press, Bellona, BOSZ, Burda Książki, Czarna Owca, Czarne, Dom Wydawniczy Rebis, Dwie Siostry, Helion, Książkowe Klimaty, Marginesy, Media Rodzina, Muza, Nasza Księgarnia, Od deski do deski, Oficyna Wydawnicza Przybylik, Pascal, REBIS, Sonia Draga, Świadomi Wydawcy (Amaltea, Cyklady, Claroscuro i inne), Świat Książki, timoff comics, W.A.B., Wielka Litera, Więź, Wydawnictwo Dolnośląskie, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo MG, Wydawnictwo Salezjańskie, Zakamarki i ZYSK.

Zainteresowanym Nagrodą Literacką Gdynia szczególnie polecamy wizytę w plenerowej księgarni z publikacjami dotychczasowych laureatów Nagrody, a także tegorocznych nominowanych.

Atrakcje dla dzieci i młodzieży

Organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych – na nich czekają szczególne atrakcje: literacko-plastyczne warsztaty z autorką wierszy dla dzieci i biologiem morza Patrycją Wojtkowiak-Skórą oraz ilustratorką Natalią Uryniuk, a także warsztaty
z ilustratorem Danielem de Latour. Jak zwykle będzie też okazja do wspólnego czytania bajek z Fundacją Miasto Słów.

Natomiast warsztaty motywacyjne dla dzieci i młodzieży poprowadzi Michał Zawadka, autor książek społecznych i mówca motywacyjny.

Relaks z muzyką

Nie zabraknie też akcentów muzycznych. Plenerowy relaks wśród książek zapewnią występy zespołów: Big Jack. Trio Jacka Siciarka oraz Jo & Lazy Fellow.

Patronat nad wydarzeniem sprawują: Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni

5. Nadmorski Plener Czytelniczy

  • Miejsce: Gdynia, Bulwar Nadmorski im. Feliksa Nowowiejskiego
  • Czas: 29-31 lipca, w piątek w godz. 12.00-19.00, w sobotę i niedzielę w godz. 11.00-19.00.
  • Pełny program znajdziesz tutaj

Za: pomorskie.eu