rkbnplain

„Rakoobrona” to ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna skierowana do osób młodych w wieku 14-19 lat.

Celem kampanii jest wczesna profilaktyka przeciwnowotworowa, zwracająca uwagę na czynniki, które bezpośrednio zwiększają ryzyko zachorowań na raka. Dzięki kampanii w świadomości młodzieży mają zagościć dwie najprostsze asocjacje: rak i obrona.

Rakoobrona porusza problem trzech chorób nowotworowych: raka płuca, raka szyjki macicy oraz czerniaka złośliwego. Spośród najczęściej występujących nowotworów u osób dorosłych wybraliśmy te, których przyczynami mogą być zachowania i nawyki kształtujące się w okresie młodzieńczym.

Liczymy, że uświadamiając jak ważny jest prozdrowotny styl życia, a szczególnie profilaktyka onkologiczna, w dalszej perspektywie wpłyniemy na spadek liczby zachorowań na raka w Polsce.

W czasie kampanii planowane jest przeprowadzenie zajęć w wymiarze 1 godziny lekcyjnej dla uczniów klas II-III szkół gimnazjalnych oraz I-III szkół ponadgimnazjalnych, podczas których zostanie wyemitowany film „Gra z rakiem”, przedstawiający prawdziwe historie pacjentów onkologicznych.

Przez cały sierpień będziemy na plaży w Gdyni z czarnym namiotem RKBN, w którym będą przeprowadzane bezpłatne badania znamion. Działania mają cel profilaktyczny oraz poszerzania wiedzy na temat czerniaka.

Kontakt:

DOROTA SĘKOWSKA

Koordynator ds. Wolontariatu i Zbiórek Publicznych

e-mail: d.sekowska@fundacjarosa.pl

tel. kom. +48 733 972 730

Za: RAKOOBRONA